Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Mateusz Morawiecki

Polski Ład. Morawiecki ujawnia od kiedy emerytura bez podatku i 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku

2021-06-02 12:41

- W 100 dni od dzisiaj przedstawimy konkrety dotyczące 10 kluczowych punktów zmian w ramach Polskiego Ładu - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekonywał, że wszyscy drobni przedsiębiorcy, którzy zarabiają 5-6 tys. zł miesięcznie, na zmianach podatkowych związanych z podniesieniem kwoty wolnej skorzystają. Morawiecki ujawnił, że "za moment" do Sejmu trafi projekt ustawy podnoszący kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł.

Kiedy Polski Ład zacznie obowiązywać?

"Polski Ład jest wielką dźwignią polskiego rozwoju, a my poprzez te 10 punktów na 100 dni od dzisiaj, czyli do połowy września najpóźniej pokazujemy konkret i potwierdzamy naszą wiarygodność, pokazujemy sprawiedliwy porządek, ale też porządek dynamicznego gospodarczego rozwoju. Rozwoju gospodarczego i społecznego, bo gospodarka i społeczeństwo to jedno" - podkreślał szef rządu.

Za moment przekazujemy do Sejmu projekt ustawy podnoszący kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. - ogłosił premier Mateusz Morawiecki w Sochaczewie, gdzie odwiedził firmę Energop, której rządowe tarcze pomogły przetrwać kryzys związany z pandemią. - Czasami pojawiają się pytania, czy będziecie w stanie sfinansować Polski Ład, czy kwota wolna rzeczywiście będzie na poziomie 30 tys. zł. Tak. Za moment przekazujemy ustawę do Sejmu z tą kwotą wolną. Konkretnie, konsekwentnie, wiarygodnie" - podkreślił. Jak mówił, chodzi o to, by przebudować system podatkowy, by był on bardziej korzystny dla pracowników.

Punkty o które chodzi to:

  • 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich;

  • emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł,

  • zniesienie limitów do lekarzy specjalistów,

  • harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB,

  • Mieszkanie bez wkładu własnego oraz dom 70 m2 bez zbędnych formalności,

  • rodzinny kapitał opiekuńczy, wspierający wychowanie dzieci,

  • program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach.

ZOBACZ: Ogromne zarobki i emerytura Ewy Kopacz. Europosłanka musi spłacać spore kredyty i pożyczki

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Kolejne projekty to: dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży dla rolników oraz program budowy małych Centrów Nauki Kopernik, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach. W skład propozycji Polskiego Ładu wchodzą także propozycje podatkowe.

Kto zyska, kto straci?

- Wszystkim przedsiębiorcom, zarabiającym do 10 tys. zł, którym nie opłaca się rozliczanie wg skali podatkowej lub podatku linowego, oferujemy ryczałt, czyli podatek przychodowy – powiedział premier. Z kolei osobom, które więcej zarabiają, premier zaproponował przejście na ryczałt podatkowy. - Jest możliwość pozbycia się bólu głowy, związanego z fakturami czy kosztami, tym, czy coś można rozliczyć, czy nie, czy coś zaakceptuje urząd skarbowy. Ta możliwość nazywa się ryczałt, czyli tak naprawdę podatek przychodowy – dodał szef rządu.

Według premiera, część przedsiębiorców powinna rozważyć przejście na ryczałt. - Dla tych, co zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie, mam propozycję – zastanówcie się, czy nie lepiej przejść na ryczałt. Bo obniżamy stawki. Dla wielu zawodów kreatywnych, dla lekarzy czy pielęgniarek, którzy są na działalności, obniżamy stawki z 17 proc. dla 14 proc. Tym, którzy są na stawce 15 proc., np. dla informatyków, obniżamy stawki do 12 proc." – powiedział Morawiecki.

Przypomniał także, że zostały podniesione limity przychodów, do których można rozliczać się ryczałtem. - Ten ryczałt, z którego od początku tego roku skorzystało 65 tys. przedsiębiorców, od stycznia tego roku podnieśliśmy z 250 tys. euro do 2 mln euro, czyli do 9 mln zł. To nie są małe obroty, także dla sklepów, także dla innych branż, warsztatów, wolnych zawodów. Do 9 mln zł przychodów można skorzystać z ryczałtu” – dodał.

Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze