Polski Ład namiesza w pensjach. Wiadomo, kto straci i kto zyska! [TABELA]

2021-05-17 15:57
Pieniądze
Autor: Shutterstock

Przedstawiony w sobotę przez polityków koalicji rządzącej Polski Ład zapowiada szereg zmian w portfelach Polaków. Jedną z najważniejszych są nowości dotyczące podatków, a te bezpośrednio przekładają się na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Zapowiadany wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł spowoduje, że zarobimy więcej. Wzrost zarobków zahamuje jednak brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej, czyli w praktyce jej wzrost. Kto ostatecznie dostanie wyższą pensją niż obecnie, a kto straci?

Nowy Ład. Zmiany w podatkach

Reforma podatkowa to jeden z pięciu filarów Polskiego Ładu - nazywanego pierwotnie Nowym Ładem. Pozostałe fundamenty nowego programu rządowego to: Plan na zdrowie - 7 proc. PKB na zdrowie; Inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; Mój dom - mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności i emerytury bez podatku do 2500 zł. Jak zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, zmiany w podatkach mają sprawić, że aż 18 milionów Polaków zyska na reformie i finalnie otrzyma wyższe niż obecnie wynagrodzenie. A to za sprawą podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł - czyli osoby zarabiające płacę minimalną oraz najubożsi seniorzy (do 2,5 tys. zł emerytury brutto), nie zapłacą podatku PIT. Druga ważna zmiana dotyczy progu podatkowego dla stawki 32 proc. - wzrośnie z 85 tys. na 120 tys., co oznacza, że w drugi próg podatkowy wejdą osoby o dochodach wyższych niż 10 tys. miesięcznie. Dokładne wyliczenia dotyczące zmian w wynagrodzeniach pracowników etatowych i prowadzących działalność gospodarczą, znajdują się w tabeli poniżej.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Wyższa składka zdrowotna

Zmianą, która dotknie wszystkich pracujących będzie wprowadzenie jednolitej dla wszystkich - bez względu na rodzaj i formę wykonywanej pracy - składki zdrowotnej, liczonej proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) bez możliwości odliczania, podobnie jak przy umowie o pracę. - To w praktyce oznacza podwyższenie stawki podatku o 7,75 podstawy wyliczenia tej składki. W uproszczeniu można powiedzieć, że to właśnie podwyższenie podatku o 7,75 proc. (...) Brak odliczenia składki zdrowotnej spowoduje zniwelowanie korzyści dla osób średnio zarabiających oraz wyższe obciążenia dla osób lepiej zarabiających. W efekcie, wzrośnie ona dla tych, których dochody są na poziomie nieco powyżej 5 tys. zł miesięcznie - wyjaśniają eksperci z Grant Thornton.

Polski Ład. Zmiany w podatkach, pensjach i emeryturach Polaków

  • Kwota wolna od podatku podniesiona z 8 do 30 tys. zł

  • Próg podatkowy podniesiony z 85 do 120 tys. zł

  • Ulga w PIT na powrót z emigracji w latach 2022-23 — obniżenie kwoty do opodatkowania o 50 tys. zł

  • Ulga dla klasy średniej — ulga w PIT dla zatrudnionych na umowę o pracę z rocznym dochodem 70-130 tys. zł

  • Likwidacja śmieciówek przez pełne oskładkowanie umów zleceń z perspektywą wprowadzenia jednego kontraktu na pracę

  • Zachęta dla pracujących seniorów - zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze