Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Polski Ład namiesza w pensjach. Wiadomo, kto straci i kto zyska! [TABELA]

2021-05-17 15:57

Przedstawiony w sobotę przez polityków koalicji rządzącej Polski Ład zapowiada szereg zmian w portfelach Polaków. Jedną z najważniejszych są nowości dotyczące podatków, a te bezpośrednio przekładają się na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Zapowiadany wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł spowoduje, że zarobimy więcej. Wzrost zarobków zahamuje jednak brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej, czyli w praktyce jej wzrost. Kto ostatecznie dostanie wyższą pensją niż obecnie, a kto straci?

Nowy Ład. Zmiany w podatkach

Reforma podatkowa to jeden z pięciu filarów Polskiego Ładu - nazywanego pierwotnie Nowym Ładem. Pozostałe fundamenty nowego programu rządowego to: Plan na zdrowie - 7 proc. PKB na zdrowie; Inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; Mój dom - mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności i emerytury bez podatku do 2500 zł. Jak zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, zmiany w podatkach mają sprawić, że aż 18 milionów Polaków zyska na reformie i finalnie otrzyma wyższe niż obecnie wynagrodzenie. A to za sprawą podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł - czyli osoby zarabiające płacę minimalną oraz najubożsi seniorzy (do 2,5 tys. zł emerytury brutto), nie zapłacą podatku PIT. Druga ważna zmiana dotyczy progu podatkowego dla stawki 32 proc. - wzrośnie z 85 tys. na 120 tys., co oznacza, że w drugi próg podatkowy wejdą osoby o dochodach wyższych niż 10 tys. miesięcznie. Dokładne wyliczenia dotyczące zmian w wynagrodzeniach pracowników etatowych i prowadzących działalność gospodarczą, znajdują się w tabeli poniżej.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci

Wyższa składka zdrowotna

Zmianą, która dotknie wszystkich pracujących będzie wprowadzenie jednolitej dla wszystkich - bez względu na rodzaj i formę wykonywanej pracy - składki zdrowotnej, liczonej proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) bez możliwości odliczania, podobnie jak przy umowie o pracę. - To w praktyce oznacza podwyższenie stawki podatku o 7,75 podstawy wyliczenia tej składki. W uproszczeniu można powiedzieć, że to właśnie podwyższenie podatku o 7,75 proc. (...) Brak odliczenia składki zdrowotnej spowoduje zniwelowanie korzyści dla osób średnio zarabiających oraz wyższe obciążenia dla osób lepiej zarabiających. W efekcie, wzrośnie ona dla tych, których dochody są na poziomie nieco powyżej 5 tys. zł miesięcznie - wyjaśniają eksperci z Grant Thornton.

Sonda
Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?

Polski Ład. Zmiany w podatkach, pensjach i emeryturach Polaków

  • Kwota wolna od podatku podniesiona z 8 do 30 tys. zł

  • Próg podatkowy podniesiony z 85 do 120 tys. zł

  • Ulga w PIT na powrót z emigracji w latach 2022-23 — obniżenie kwoty do opodatkowania o 50 tys. zł

  • Ulga dla klasy średniej — ulga w PIT dla zatrudnionych na umowę o pracę z rocznym dochodem 70-130 tys. zł

  • Likwidacja śmieciówek przez pełne oskładkowanie umów zleceń z perspektywą wprowadzenia jednego kontraktu na pracę

  • Zachęta dla pracujących seniorów - zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Najnowsze