Polski Ład. Składka zdrowotna znów do poprawki

2022-01-13 12:22

Polski Ład sprawia wiele trudności. Tym razem na jaw wychodzą niejasności dotyczące składek zdrowotnych. Okazuje się, że w przypadku nieobliczania zaliczki na PIT przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki. Składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł. Oznacza to, że składki zdrowotnej nie zapłacą m.in. prokurenci. Czy nie będą mogli chodzić do lekarza w ramach NFZ?

Nowy Ład a składka na NFZ

Nowy Ład wprowadza spore zamieszanie. Tym razem na jaw wychodzą problemy, z jakimi mierzą się np. prokurenci. Sprawa dotyczy art. 83 ust. 2 ustawy zdrowotnej. Artykuł ten mówi, że: w przypadku nieobliczania zaliczki na PIT przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł. "Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że w rezultacie składki zdrowotnej nie zapłacą prokurenci, bo za nich pracodawca nie odprowadza zaliczek na PIT. Sprawa dotyczy też osób, które zwolnią swojego płatnika z pobierania zaliczek na PIT.

Na przykład prokurenci zarabiają znacznie więcej niż kwota wolna od podatku (30 tys. zł). Ich pensja często tyle wynosi miesięcznie. W takiej sytuacji jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" spółka jako płatnik nie potrąca od tego wynagrodzenia zaliczek na podatek. Zatem w rezultacie prokurenci zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 0 zł, bo wprowadzając Polski Ład, nie wykreślono w ustawie zdrowotnej art. 83 ust. 2.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy lekarze w Polsce są odpowiednio wynagradzani?
Najnowsze