Firmy pogrzebowe podnoszą ceny pogrzebów.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Firmy pogrzebowe podnoszą ceny pogrzebów.

Ceny pogrzebów idą w górę nawet o 30 proc., a zasiłki pogrzebowe pozostają bez zmian

2022-01-13 7:11

Ceny w Polsce pędzą jak szalone. Inflacja jest rozgrzana do granic wytrzymałości. Ceny podnosi wielu usługodawców, bo są do tego zmuszani przez podwyżki cen prądu, paliwa, gazu,ogromnych kosztów utrzymania nieruchomości i generalnie firmy. Problem ten dotyczy także branży funeralnej. Szacuje się, że koszty pogrzebu w minionym roku wzrosły o 30 proc., a w tym będą wciąż rosły. Tymczasem zasiłek pogrzebowy pozostaje bez zmian.

Ceny pogrzebu w Polsce rosną. Zasiłek pogrzebowy bez zmian

Polska Izba Branży Pogrzebowej, na którą powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna", wyliczyła, że w całym ubiegłym roku bilans zgonów przekroczył pół miliona, czyli był o 42 tys. większy niż w i tak już rekordowym 2020 r. Sprawiło to, że czas organizacji pochówku wydłużył się dwukrotnie. Ale i sam pochówek podrożał. Szacuje się, że ceny usług i produktów pogrzebowych poszły w górę nawet o 20 proc., a biorąc pod uwagę gigantyczną inflację i podwyżki cen już niemal wszystkiego (prądu, paliwa...) to i w firmach pogrzebowych można spodziewać podwyżek cen o kolejne 10-15 proc. Za pochówek wraz ze skromną konsolacją w 2022 roku przyjdzie płacić około 7- 8 tys. zł. I to skromnie. A gdzie jeszcze koszty pomnika? Firmy kamieniarskie też nie będą patrzeć na wielkie podwyżki dookoła, tylko same będę podnosiły ceny swoich usług i produktów. 

Tymczasem jak podaje ZUS, zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi 4 tys. zł i przysługuje: członkowi rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu; lub osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł. W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze