Ceny pogrzebów idą w górę nawet o 30 proc., a zasiłki pogrzebowe pozostają bez zmian

2022-01-13 7:11
Firmy pogrzebowe podnoszą ceny pogrzebów.
Autor: SHUTTERSTOCK Firmy pogrzebowe podnoszą ceny pogrzebów.

Ceny w Polsce pędzą jak szalone. Inflacja jest rozgrzana do granic wytrzymałości. Ceny podnosi wielu usługodawców, bo są do tego zmuszani przez podwyżki cen prądu, paliwa, gazu,ogromnych kosztów utrzymania nieruchomości i generalnie firmy. Problem ten dotyczy także branży funeralnej. Szacuje się, że koszty pogrzebu w minionym roku wzrosły o 30 proc., a w tym będą wciąż rosły. Tymczasem zasiłek pogrzebowy pozostaje bez zmian.

Ceny pogrzebu w Polsce rosną. Zasiłek pogrzebowy bez zmian

Polska Izba Branży Pogrzebowej, na którą powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna", wyliczyła, że w całym ubiegłym roku bilans zgonów przekroczył pół miliona, czyli był o 42 tys. większy niż w i tak już rekordowym 2020 r. Sprawiło to, że czas organizacji pochówku wydłużył się dwukrotnie. Ale i sam pochówek podrożał. Szacuje się, że ceny usług i produktów pogrzebowych poszły w górę nawet o 20 proc., a biorąc pod uwagę gigantyczną inflację i podwyżki cen już niemal wszystkiego (prądu, paliwa...) to i w firmach pogrzebowych można spodziewać podwyżek cen o kolejne 10-15 proc. Za pochówek wraz ze skromną konsolacją w 2022 roku przyjdzie płacić około 7- 8 tys. zł. I to skromnie. A gdzie jeszcze koszty pomnika? Firmy kamieniarskie też nie będą patrzeć na wielkie podwyżki dookoła, tylko same będę podnosiły ceny swoich usług i produktów. 

Tymczasem jak podaje ZUS, zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi 4 tys. zł i przysługuje: członkowi rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu; lub osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł. W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze