W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

Polski Ład: Sprawdź, jaką dostaniesz pensję za styczeń

2022-01-28 13:13

1 lutego wielu Polaków dostanie pensje. czy Polski Ład nie zmniejszył ich tak, jak to zrobił z pensjami np. nauczycieli? Słowem, czy faktycznie nic się nie zmieniło. A jeśli tak, to czy premier dotrzyma słowa i państwo odda pieniądze? - Chcemy, żeby Polacy zarabiali jak najwięcej - jasno powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślił, że wcześniej system podatkowy postawiony był na głowie.

Na początku stycznia informowaliśmy, że nauczyciele, którzy otrzymali już pensje, alarmowali, że są one niższe przez Polski Ład. Pojawiały się głosy, że problem dotyczył osób pracujących w więcej niż jednej szkole i składających PIT-2. Ministerstwo Finansów przekonywało, że w tej kwestii Polski Ład nic nie zmienia.

"Nauczyciele, jak większość zawodów, PIT2 składają tylko raz. Najczęściej przy rozpoczęciu zatrudnienia" - informowało na Twitterze Ministerstwo Finansów oraz że świadczenie złożone raz w danym zakładzie pracy "obowiązują nie tylko w aktualnym roku podatkowym, lecz też w następnych latach".

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Polski Ład po korekcie

Zmiany w Polskim Ładzie zapowiedział w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Nie przymykamy oczu na jakiekolwiek potknięcia. Nakazałem Ministerstwu Finansów prace w trybie natychmiastowym i te prace się toczą. Zażądałem wprowadzenia różnych korekt, które będą z korzyścią dla podatnika – mówił.

Rozwiązania proponowane przez premiera to:

  • Rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na emerytów i rencistów. Otrzymujący świadczeń w wysokości od ok. 4920 zł do 12,8 tys. zł na Polskim Ładzie już nie stracą
  • Ulga dla klasy średniej obejmie też zleceniobiorców
  • Nauczyciele akademiccy z pensją do 12,8 tys., którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodów, nie stracą w stosunku do zarobków z 2021 r.
  • Ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci zostanie zmodyfikowana. Rodzic dostanie pełny zwrot (1,5 tys. zł) nawet wtedy, gdy jego podatek okazałby się niższy
  • Zmieni się sytuacja organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% podatku. Jeżeli dostałyby mniej niż z rozliczenia PIT za 2021 r., to różnicę zrekompensuje skarb państwa
  • Dodatkowe wsparcie z PRFON otrzymają firmy zatrudniające pracowników z niepełnosprawnościami
  • Jeżeli ktoś zarabia do 12 800 zł brutto i na koniec 2022 r. okaże się, że na zmianach stracił, będzie mógł rozliczyć PIT według dochodów osiągalnych w 2021 r.
Sonda
Popieracie Polski Ład?

Państwo wyrówna straty

Polski Ład ma na celu zostawić więcej pieniędzy w portfelu obywatela. Szczególnie temu ma służyć nowa wolna kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł i ulga dla klasy średniej. Okazało się jednak, że w praktyce wiele osób dostało w styczniu mniejszą pensję, m.in. nauczyciele, wojskowi, policjanci.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że jeśli się okaże, że 2022 rok pogorszył status podatkowy danej osoby, to państwo wyrówna straty z budżetu państwa.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze