Zakupy

i

Autor: unsplash.com

Sklepy po cichu podwyższają ceny przed obniżką VAT na żywność

2022-01-28 9:39

Od lutego obowiązuje 0 proc. VAT na wiele produktów spożywczych. Tak rząd zamierzał walczyć z inflacją pustoszącą portfele Polaków. Tymczasem część sieci handlowych po cichu ostatnim rzutem na taśmę podnosi ceny. Widać to gołym okiem na zakupach. Niektóre produkty, jak np. olej, nabiał, ciasta, alkohole podrożały nawet o kilka złotych dosłownie z dnia na dzień. Tymczasem wszyscy patrzą na dyskonty wytyczające rynkowe trendy. Skutek tego jest taki, że miało być taniej, a jest drożej.

VAT 0 proc. na żywność od lutego. Sklepy zamiast obniżać, to podnoszą ceny

Inflacja szaleje. Skutek, ceny rosną w oczach. Sytuację miał poprawić rządowy pomysł obniżenia podatku VAT na żywność. Tymczasem skutek takich zamierzeń jest wręcz odwrotny. Sklepy, by nie stracić na tym interesie, w styczniu podnoszą ceny na potęgę. Robią to nie tylko drobni sklepikarze, ale duże sieci handlowe. O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie. W piątek, 28 stycznia 2022 roku, sprawę szeroko opisała "Rzeczpospolita". Dziennik podaje, że coraz bardziej widać, że zapowiedź rządu o obniżeniu VAT na większość produktów spożywczych z 5 proc. do zera może nie przynieść odczuwalnego dla klientów efektu. Firmy bowiem wcześniej ceny podnoszą, aby przyszłotygodniową obniżkę móc zrealizować. W nieoficjalnych rozmowach ich przedstawiciele podkreślają, że wcale nie chodzi o chęć zarobku, a po prostu konieczność. Przedsiębiorcy uderzeni wzrostem kosztów energii i gazu oraz surowców muszą ceny podnosić. W tej branży najpierw zrobiła to Biedronka. Teraz media społecznościowe pełne są sygnałów od klientów, a także pracowników innych sieciowych sklepów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że Inspekcja Handlowa skontroluje, jak sieci podejdą do obniżania cen. Po sygnałach o obecnych podwyżkach urząd skrytykował firmy i zaapelował do konsumentów o omijanie sklepów – jego zdaniem – nieetycznych firm.  – Analizujemy informacje z rynku i przyglądamy się zmianom cen w sieciach handlowych, w tym poprzez monitoring cen realizowany przez Inspekcję Handlową. Analizy cen w wybranych sieciach handlowych rozpoczynamy w tym tygodniu. Da nam to pełny obraz strategii i polityk cenowych największych podmiotów handlu detalicznego – wyjaśnia biuro prasowe UOKiK. – Wybrany koszyk dóbr podstawowych będzie analizowany przez nas co tydzień. Nie ujawniamy na tym etapie szczegółów analiz, o wynikach będziemy informować na bieżąco – dodaje.

Zdaniem branżowych ekspertów to dopiero początek fali rosnących cen.

Tańczące z promocjami 24.01.2022r.
Sonda
Robisz zakupy w weekendy?
Najnowsze