Bez PIT-2 nasze wynagrodzenie zmaleje o kilkaset złotych

i

Autor: shutterstock Bez PIT-2 nasze wynagrodzenie zmaleje o kilkaset złotych

Polski Ład 2022. Rewolucja w podatkach. Wszystko, co należy wiedzieć

2022-01-01 7:50

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą podatkowe rozwiązania Polskiego Ładu. Do 30 tys. zł wzrasta kwota wolna od podatku oraz do 120 tys. zł rośnie próg podatkowy. Znika jednocześnie odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Na początku roku w życie wchodzi podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta będzie wynosić 9 proc. i nie można będzie jej odliczać.

Z rozliczania podatku na powyższych zasadach będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy płacą podatek na zasadach ogólnych. Ale Polski Ład wprowadza zmiany także w rozliczaniu składek dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Składka zdrowotna wyniesie dla nich 9 proc. liczonych od podstawy wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł, 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł oraz 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.

Zmiany obejmą także stawki podatku zryczałtowanego. I tak dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, inżynierów stawka spada z 17 proc. na 14 proc., a dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC, stawka spada z 15 proc. do 12 proc.

Emerytury 2022. Podwyżki dla emerytów wyższe niż inflacja [GALERIA]

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Składka zdrowotna

Również przedsiębiorcy płacący podatek liniowy od 1 stycznia czekają zmiany w sposobie opłacania składki zdrowotnej. Od nowego roku jej wysokość będzie wynosić 4,9 proc. dochodu przedsiębiorcy.

Od początku roku pojawią się nowe, preferencyjne rozwiązania dla firm rozliczających się przy użyciu podatku dochodowego od podmiotów prawnych. Nowe regulacje pozwalają na odliczenie wydatków ponoszonych na debiut na giełdzie. Firmy wchodzące na rynek publiczny będą mogły odliczyć 150 proc. wydatków z tym związanych. Jednocześnie będzie możliwe odliczenie 150 proc. wydatków związanych z inwestycją w fundusze venture capital.

Sonda
Popieracie Polski Ład?

Estoński CIT

W ramach Polskiego Ładu rozszerzony został zakres stosowania tzw. estońskiego CIT, dzięki któremu przedsiębiorca nie płaci podatku dopóki nie zdecyduje się na wypłatę z zysku ze spółki. Nowe rozwiązania mają być prostsze i atrakcyjniejsze niż wcześniej, zwłaszcza na poziomie efektywnej stopy opodatkowania.

Także regulacje dotyczące sponsoringu mają stać się bardziej atrakcyjne niż obowiązujące wcześniej – limit odliczenia wydatków na wsparcie działalności społecznie pożytecznej lub działalności sportowej, kulturalnej oraz szkolnictwa wyższego i nauki wzrasta od 1 stycznia ze 100 proc. do 150 proc.

W ramach Polskiego Ładu wprowadzane będą zmiany dotyczące rynku mieszkaniowego. Jako pierwsze wejdą w życie zmiany w prawie budowlanym, które umożliwią budowę domu o powierzchni zabudowy do 70 m kw. wyłącznie na zgłoszenie. Ma to ułatwić i przyspieszyć budowę niewielkich, bo maksymalnie jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych na własne potrzeby mieszkaniowe.

Najnowsze