rodzina

i

Autor: Getty Images

Polski Ład. Zmiany w 500 plus i nowe świadczenia

2021-12-30 19:55

Rok 2022 oznacza mnóstwo zmian w przepisach. Dotyczy to także świadczeń. Chociaż ponownie nie ma szans na waloryzację tracącego na wartości 500 Plus, to pojawi się nowa forma świadczenia dla rodzin z dziećmi. Sztandarowy program socjalny rządu również przejdzie kilka istotnych zmian, związanych z formalnościami i wypłatami. Jakie zmiany czekają nas w 2022 roku? Tłumaczymy.

Chociaż coraz głośniej słychać postulat o zwaloryzowaniu 500 Plus ze względu na inflację, to niestety na razie nic nie wskazuje, by kwota świadczenia wzrosła. Sztandarowy program PiS przejdzie jednak w tym roku kilka zmian. Zadania wypłacania pieniędzy przejmie od gmin Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać jedynie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, bądź portal Empatia. Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Chociaż nie będzie podwyżki 500 Plus, to pojawią się dodatkowe pieniądze dzięki Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku rodzice będą mogli dostać nawet 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Opiekunowie będą mogli wybrać, czy chcą dostawać świadczenie w wysokości 500 zł przez dwa lata, czy też po 1000 zł przez 12 miesięcy. Samodzielnie podejmą także decyzję, na co chcą te pieniądze przeznaczyć.

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY

Środki nie będą wypłacane w formie gotówki. Aby dostać pieniądze, trzeba wypełnić wniosek elektroniczny za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub platformy Empatia.Od stycznia 2022 roku zmieniają się również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. W nowym roku prawo do zasiłku macierzyńskiego uzyskają kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli ustanie ono z powodu śmierci pracodawcy. Do tej pory w tak skomplikowanej sytuacji, rodząca matka zostawała pozostawiona sama sobie. Według nowych zasad, jeśli umowa o pracę wygaśnie z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywała świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Sonda
Czy 500 plus powinno być waloryzowane?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze