- Awaryjne, przestarzałe spalinowozy są w tej chwili dużym problemem Ukrainy, w której prawie 80% transportu towarów odbywa się drogą kolejową. Potrzeby rynku ukraińskiego szacowane są na 600 lokomotyw. Dzięki tej umowie w przyszłym roku na Ukrainę może trafić kilkanaście zmodernizowanych przez NEWAG pojazdów - mówi Prezes Bogusław Kowalski z Instytutu Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej, odpowiedzialnego za wynegocjowanie kontraktu.
Zobacz również: Prezes giełdy papierów wartościowych rezygnuje ze stanowiska
Pojazdy zaprojektowane przez Biuro Konstrukcyjne Newagu wyposażone będą w nowoczesne rozwiązania techniczne, które przyczynią się do zwiększenia niezawodności lokomotyw oraz zmniejszenia zużycia paliwa oraz emisji spalin. - Jest to jednen z większych kontraktów w historii współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze kolejnictwa - mówi Bogusław Kowalski.
Instytut Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej to środkowo-europejski think tank zajmujący się problematyką międzynarodowej wspólpracy gospodarczej wewnątrz Unii Europejskiej oraz w relacjach z krajami Europy Wchodniej i Azji, w tym zwłaszcza z krajami stowarzyszonymi: Ukrainą i Mołdawią. Wspólpracuje ze światem nauki, polityki, samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, biznesu i organizacji okołobiznesowych. IMWG działa na rzecz rozwoju międzynarodowej wymiany idei i rozwoju kooperacji ekonomicznych. Prowadzi doradztwo gospodarcze w zakresie internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw - szczególnie w obszarach transportu, energetyki, sektora publicznego, relacji społecznych, telekomunikacji.
Źródło: Materiały prasowe