Życie na Jowiszu? Co odkryło NASA?

i

Autor: brak danych

Polski sprzęt poleci w kosmos. Będzie badać księżyce Jowisza

2020-11-29 13:51

Polska aparatura stworzona przez firmę Astronika zostanie użyta w misji JUICE. To jedna z dwóch największych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sprzęt będzie badać księżyce Jowisza.

W ramach misji JUICE (JUpiter Icy moons Explorer) organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, w kosmos wyruszą sondy, których elementy stworzyli polscy naukowcy. Badane będą Ganimedes i słynna Europa, która zdaniem wielu może skrywać pod lodem pozaziemskie życie.

- Polskie urządzenia LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument) mają postać wysięgników z zamontowanymi czujnikami potencjału plazmy. Astronika stworzyła na potrzeby misji JUICE także drugi rodzaj mechanizmu, system anten pod nazwą RWI – Radio Wave Instrument. Oba urządzenia zostały stworzone jako część projektów realizowanych we współpracy z Instytutem Fizyki Plazmy w Uppsali, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz japońskim Tohoko University - podaje Interia.pl.

Główne cele naukowe przewidziane dla badań Ganimedesa i (w mniejszym stopniu) dla Kallisto są następujące:

  • zbadanie powierzchniowych oceanów oraz wykrycie przypuszczalnych podpowierzchniowych zbiorników wodnych;
  • zmapowanie topograficzne, geologiczne oraz wyglądu powierzchni;
  • zbadanie fizycznych właściwości skorupy lodowej;
  • zbadanie wewnętrznego rozkładu masy księżyca, dynamiki i ewolucji jego wnętrza;
  • zbadanie jego atmosfery;
  • zbadanie jego pola magnetycznego oraz jego oddziaływania z magnetosferą Jowisza.
KOŚCIÓŁ Z KOSMICZNĄ TECHNOLOGIĄ NASA ANTYWIRUSOWĄ

Spółka Astronika powstała w 2013 r. Założyciele firmy w większości wywodzą się z Laboratorium Robotyki i Mechatroniki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN, w którym odpowiadali za rozwój mechanizmów kosmicznych i koordynację projektów. Podstawowym obszarem działalności spółki jest projektowanie, budowa, integracja i testy systemów mechanicznych. Dla zapewnienia obsługi pełnego cyklu życia projektu, Astronika stale rozbudowuje infrastrukturę wytwórczą, laboratoryjną i testową, jednocześnie utrzymując rozbudowaną sieć poddostawców zapewniających najwyższe standardy wykonania. Firma uczestniczy w amerykańskiej misji do Marsa InSight, która wystartowała w 2018 r. Na jej potrzeby wykonano w Astronice podpowierzchniowy mechanizm wbijający o nazwie HP3.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze