Wojna w Ukrainie

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Wojna w Ukrainie

Polskie firmy nie otrzymają ułatwień prawnych przy odbudowie Ukrainy. Powód? Takie preferencje mogłyby być sprzeczne z prawem unijnym

2023-04-14 9:32

Wojna w Ukrainie wciąż trwa. Nikogo jednak nie dziwi, że władze kraju myślą o jego odbudowie i naprawie wojennych zniszczeń. Polska wielokrotnie informowała, że zamierza wesprzeć wschodnich sąsiadów w tym działaniu. Okazuje się, że nie będzie to takie proste. "Polska nie dostanie jakichś specjalnych ułatwień prawnych zabezpieczających interesy naszego biznesu w Ukrainie. Byłoby to bowiem sprzeczne z prawem unijnym" - poinformował Igor Burakowski, profesor kijowskiego uniwersytetu.

Wojna w Ukrainie. Wsparcie w odbudowie a unijne przepisy

Jak informuje Igor Burakowski, powojenne scenariusze są opracowywane zarówno w ukraińskim ministerstwie ekonomiki, banku narodowym jak i w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Prognozy zakładają zmniejszenie PKB Ukrainy o 40 proc. - w związku z wojną.

Profesor w rozmowie z portalem wnp.pl podkreślił, że "indywidualnych preferencji dla polskiego biznesu jak na razie nikt nie proponuje". "Bo to byłoby niezgodne z prawami unijnymi. Tyle, że choćby z racji na bliskość geograficzną, kulturową i tak polski biznes będzie miał faktyczne preferencje w kontaktach mających zaowocować konkretnymi kontraktami" - wyjaśnił Burakowski cytowany przez portal Business Insider.

Odbudowa Ukrainy po wojnie. System ubezpieczeń dla krajów zachodnich?

Igor Burakowski poinformował również, że na ten moment w Kijowie krajom zachodnim przedstawiana jest propozycja ustanowienia "jakiegoś międzynarodowego systemu ubezpieczeń dla przychodzącego biznesu".

"Jeśli taki system zostanie wypracowany, to będzie ułatwieniem dla wszystkich potencjalnych inwestorów. Jeśli zaś chodzi o udział polskiego biznesu w odbudowie Ukrainy, to wszystko będzie zależało od tegoż biznesu i wielkości kapitału, jaki będzie on chciał zaangażować w Ukrainie" - wskazał Igor Burakowski cytowany przez "BI".

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Najnowsze