16% w Polsce ma możliwość pracy zdalnej
Według danych GUS niemal 16% pracujących w Polsce może wykonywać swoje obowiązki zawodowe częściowo lub całkowicie w formie zdalnej. Coraz więcej osób wykorzystuje tę możliwość, aby wygodnie zwiedzać świat – i to bez konieczności brania urlopu.
- Nie każda lokalizacja nadaje się do pracy zdalnej. Cyfrowi nomadzi zazwyczaj szukają miast oferujących niskie koszty życia, różnorodne atrakcje turystyczne, przyjaznych lokalsów znających język angielski, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz szybki internet niezbędny do wygodnej aktywności zawodowej w trybie online. Ciekawiło nas, które miejsca są najatrakcyjniejsze pod kątem takiego stylu pracy, stąd nasze zestawienie – komentuje Gina Sole z Preply.
Jak pracować zdalnie, to w ciepłym w klimacie
W zestawieniu ulubionych lokalizacji europejskich wyróżnia się kilku liderów. Szczyt listy należy do Rumunii, jednak to nie ona wygrywa ranking pod kątem łącznej liczby miast. Tu zwycięzcą jest Portugalia, zdobywając aż pięć pozycji na liście.
- Portugalia to idealne połączenie niskich kosztów życia, ciepłego klimatu oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury coworkingowej. Kultura tego kraju słynie z otwartości i gościnności wobec obcokrajowców, co ułatwia adaptację oraz zawieranie nowych znajomości. Z podobnych powodów popularnością cieszy się także Chorwacja i Bułgaria – dodaje Gina Sole.
Kraków, Warszawa, Lublin i Wrocław zdalnie docenione
Pozytywnym zaskoczeniem jest obecność Polski na liście. Na 13. miejsce zestawienia trafił Kraków. Nomadzi cenią go za bezpieczeństwo na ulicach, niski poziom przestępczości, wysoką jakość opieki zdrowotnej, a także dużą liczbę przestrzeni do pracy i spacerowania. Stolica Małopolski znalazła się w rankingu tuż za Lizboną, wyprzedzając takie miasta jak Monachium czy Kopenhaga.
To jednak nie koniec polskiego akcentu na liście. Na 17. miejscu uplasowała się Warszawa, na 19. Lublin, a na 20. – Wrocław.