Największą organizacją skupiającą unie jest Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) z siedzibą w Madison. W skali globalnej zajmuje się upowszechnianiem znaczenia spółdzielczości finansowej. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi organizacjami, służąc pomocą w opracowywaniu regulacji prawnych sprzyjających powstawaniu unii kredytowych w danych krajach.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Z WOCCU współdziałają rządy wielu państw, fundacje czy też instytucje międzynarodowe. Wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa USA unie kredytowe wspomagają rozwój terenów wiejskich na Sri Lance. W 2010 roku pomagały mieszkańcom Haiti poszkodowanym przez trzęsienie ziemi, a w 2013 r. unie kredytowe na wieść o kataklizmie spowodowanym przez tajfun Haiyan na Filipinach przystąpiły do akcji pomocowej.
Przewodniczącym WOCCU jest Grzegorz Bierecki - wieloletni działacz na rzecz tworzenia i rozwoju spółdzielczych kas w naszym kraju, a także aktywny uczestnik tego międzynarodowego ruchu. Jest nie tylko pierwszym Polakiem, ale również Europejczykiem, który stoi na czele WOCCU.
Rosnące poparcie
Unie kredytowe działają w 101 krajach świata. Na rynkach, gdzie są dużymi, dojrzałymi instytucjami, wypracowywane są rozwiązania, które nie ograniczają ich działalności. Dzięki swojej polityce działania nieskoncentrowanej na zysku, lecz na aktywności dla dobra społeczeństw, stanowią skuteczne narzędzie walki państwa z zagrożeniami wykluczenia finansowego, agresywną kampanią instytucji oferujących pożyczki na lichwiarski procent. Spółdzielczy model unii kredytowych okazał się także odporny na zawirowania na rynkach finansowych w czasach kryzysu. Również w krajach rozwijających się, gdzie bieda mieszkańców stanowi główny czynnik ograniczający dostęp do bankowych pożyczek czy kredytów, unie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom obywateli.
Zobacz: Super Biznes: Przyszłość spółdzielczych instytucji finansowych