Z kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią koronawirusa przychodzi mierzyć się całemu światu. Tarcza antykryzysowa to pakiet ustaw, które mają zminimalizować skutki epidemii, jakie już teraz odczuwa polska gospodarka. Aby zachować jak najwięcej miejsc pracy, rząd wprowadził tarczę antykryzysową, która zapewnia m.in. dopłaty do pensji pracowników i świadczenie postojowe. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z takich form wsparcia?
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne – krok po kroku
Dofinansowanie będzie odbywało się na ściśle ustalonych zasadach.
To wsparcie dla:
- mikro, małych i średnich przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą co najmniej 14 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie;
- przedsiębiorców deklarujących chęć utrzymania miejsc pracy, przez okres dofinansowania oraz następujący po nim okres równy okresowi dofinansowania;
- przedsiębiorców którzy zanotowali spadek obrotów, wywołanych epidemią, o co najmniej 30 proc. (kolejne progi dofinansowania to 50% i 80% spadku obrotów); przy czym spadek obrotów gospodarczych jest rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym.
Dopłaty będą udzielane przez okres 3 miesięcy. Gdyby wirus wciąż nie dawał za wygraną, istnieje możliwość przedłużenia dopłat no kolejne miesiące na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Ale uwaga, jeśli pracodawcy nie uda się utrzymać miejsc pracy, będzie musiał oddać pobrane na dopłaty pieniądze w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. Zwrot ma być proporcjonalny do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika.
Wniosek w urzędzie lub online
Gdzie składać wnioski o dopłaty do pensji pracowników? Stosowny wniosek składa się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby firmy lub miejsca wykonywania pracy przez pracowników w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne będą na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy. Informacje adresowe urzędów pracy można uzyskać pod adresem https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu.
Wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć poprzez formularz dostępny na stronie: www.praca.gov.pl.
Informacje w urzędzie pracy
Informacje dotyczące statusu wniosku, wypłaty czy informacji odnośnie daty wypłaty środków udzielać będą powiatowe urzędy pracy właściwe dla miejsca składania wniosku. Od odmowy przyznania dofinansowania nie przysługuje odwołanie.
- Uruchamiając tarczę antykryzysową mieliśmy na względzie zarówno potrzeby przedsiębiorców jak i pracowników. Staraliśmy się dobrać takie narzędzia i instrumenty, żeby każda z grup – mikro, mali, średni czy duzi przedsiębiorcy oraz ich pracownicy czy osoby samozatrudnione mogła poczuć, że jest chroniona przez tarczę i może uzyskać wsparcie, jeśli tego będzie potrzebowała. Naszym priorytetem jest ochrona miejsc pracy - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg
Świadczenie postojowe – krok po kroku
W ramach tarczy antykryzysowej można skorzystać również z tzw. świadczenia postojowego. To forma wsparcia dla:
- samozatrudnionych,
- osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenie, o dzieło).
Jest to świadczenie socjalne, wypłacane przez ZUS, które z założenia stanowi do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia i wynosi 2,08 tys. zł. Ale w przypadku osób, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. (tj. do kwoty 1299,99 zł), świadczenie postojowe przysługiwać będzie w wysokości sumy tych wynagrodzeń. W przypadku osób rozliczających się w formie karty podatkowej, będzie to kwota w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Warunki dla samozatrudnionych
Warunkiem uzyskania świadczenia przez samozatrudnionych jest to, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku, czyli ok. 15600 zł. Rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy cywilnoprawnej musi nastąpić przed 1 lutego 2020 roku. Trzeba też udowodnić, że przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł minimum o 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Jeżeli samozatrudniony zawiesił działalność, otrzyma świadczenie postojowe, jeśli do zawieszenia doszło po 31 stycznia 2020 r., a przychód uzyskany z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie był wyższy niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.
W przypadku osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, warunkiem jest tylko wysokość przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, która nie może przekraczać 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Wniosek w ZUS
Aby uzyskać świadczenie postojowe należy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wnioski dostępne są na stronie ZUS).
Ważne!
Jednorazowe świadczenie będzie wypłacone niezwłocznie od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania.
Materiał we współpracy z MRPiPS