Pomnik Tadeusza Kościuszko zdewastowany. Wiadomo, kto go odnowi. Protesty w USA

2020-06-02 12:09 WSB
Zdemolowali pomnik Kościuszki
Autor: Paweł Żuchowski/RMF FM Zdemolowali pomnik Kościuszki

Po śmierci George’a Floyda w Minneapolis po USA rozlała się fala protestów, która przerodziła się w wielu miejscach w zamieszki. Celem ataków protestujących stał się także stojący w Waszyngtonie pomnik Tadeusza Kościuszki, który został zdewastowany. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać - największa instytucja polonijna zadeklarowała wsparcie finansowe dla odnowienia monumentu.

- Na Polonii zawsze można polegać! Rozmawiałem z prezesem Polish&Slavic Federal Credit Union (Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa – przyp. red.). Podziękowałem amerykańskiej Polonii za jej natychmiastową reakcję i inicjatywę odnowienia pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie – oznajmił na swoim Twitterze prezydent Andrzej Duda.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kaczyński otwiera WARZYWNIAK. Jak nazywać się będą sklepy prezesa PiS?

Pomnik Tadeusza Kościuszki, o którym mowa, stoi w waszyngtońskim Parku La Fayette, w okolicy Białego Domu i jest jednym z najważniejszych symboli przyjaźni polsko-amerykańskiej. Niestety, w wyniku trwających w USA protestów został zniszczony - cokół obiektu zamalowano antyprezydenckimi i antyrasistowskimi napisami.

- Jako Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, zawsze dbaliśmy i dbamy o symbole przyjaźni polsko-amerykańskiej. Gen. Tadeusz Kościuszko, obok gen. Kazimierza Pułaskiego, jest chyba najbardziej znanym Bohaterem Obojga Narodów, więc informacja o zniszczeniu jego pomnika głęboko nas poruszyła. Dlatego poczuliśmy się zobowiązani do przywrócenia go do poprzedniego stanu – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski.

Unia podkreśla też, że Kościuszko nie powinien być obiektem agresji ze strony protestujących, którzy sprzeciwiają się rasizmowi. PSFCU przypomina, że Kościuszko w swoim testamencie przekazał część majątku na wykupienie czarnoskórych niewolników.

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa powstała w 1976 roku. Oficjalnie ma ok. 100 000 członków, a jej majątek w ubiegłym roku szacowano na ponad 2 miliardy dolarów.

Znicze ku pamięci George'a Floyda przed ambasadą USA w Warszawie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.