Pomysł na firmę. Artystyczna pracownia ślusarska

2018-01-17 16:00

Coraz więcej młodych osób stawia na rzemieślnictwo. Efetk? Zawody, które na początku XXI wieku odeszły do lamusa, wracają do łask .Do grupy takich zawodów należą m.in. ślusarz i grawer. Nowoczesny wielofunkcyjny zakład działający w tej branży może otworzyć każdy, kto ma zmysł artystyczny i precyzję w dłoni.

Czym zajmuje się grawer? Przede wszystkim graweruje rozmaite napisy w metalu, złocie, srebrze, kamieniach szlachetnych i szkle. Współcześnie zakłady grawerskie mają w swojej ofercie także inne usługi zbliżone do ślusarstwa, jak chociażby wykonywanie reklam, szyldów, grafik reklamowych, a nawet mebli lub elementów dekoracyjnych do wnętrz i innych obiektów. Kiedyś grawerstwo było typowym zawodem rzemieślniczym. Aby móc go wykonywać, trzeba było przejść poszczególne ścieżki edukacji, ukończyć odpowiednią szkołę zawodową i zdobyć fach w ręku poparty tytułem najpierw czeladniczym, a później mistrzowskim. Dziś sytuacja się zmieniła.

Nie ma już tak wyśrubowanych wymogów i zakład grawerski może założyć praktycznie każdy, kto posiada zmysł artystyczny, precyzję w dłoni i potrafi obsługiwać branżowe programy komputerowe. W związku z tym, że współcześnie pokrewne branże rzemieślnicze przenikają się, warto już na starcie rozważyć połączenie usług grawerskich z nowoczesnym ślusarstwem, które powszechnie kojarzy się z otwieraniem zepsutych zamków w drzwiach i przycięciem rury, a przecież współczesny ślusarz również świadczy usługi grawerskie, robi rozmaite metalowe przedmioty, a nawet meble. Od czego zacząć uruchamianie profesjonalnego nowoczesnego zakładu ślusarsko-grawerskiego?

Sprawdź: Jak legalnie zajmowac się rękodziełem

Rozeznanie na rynku
Przede wszystkim należy rozejrzeć się na lokalnym rynku, czy jest zapotrzebowanie na takie usługi. Jeśli nikt nie oferuje np. grawerowania napisów na biżuterii, na obrączkach, tablicach pamiątkowych czy tworzenie napisów z metalowych elementów, masz pole do popisu. Pamiętaj, że współcześnie zlecenia przyjmuje się także przez internet, więc potencjalnych klientów z sieci już na wstępie trzeba brać pod uwagę. Takie lokalne zakłady rzemieślnicze cieszą się ogromną popularnością, ale na uznanie klientów i renomę trzeba sobie zapracować. Dlatego do własnej formy należy podchodzić z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością.

Odpowiedni lokal
Mały zakład grawersko-ślusarski teoretycznie można prowadzić w domu (najlepiej jednorodzinnym, by nie przeszkadzać domownikom i bezpośrednim sąsiadom. Jednak już na starcie lepiej zainwestować w profesjonalny lokal w dobrej lokalizacji. Nie musi to być ogromne wnętrze. Wystarczy niewielki lokal usługowo-handlowy, najlepiej w centrum miasta, i na parterze – by bez problemu do niego wejść z ulicy. Powierzchnię można podzielić na dwa segmenty: mniejszą - do przyjmowania interesantów i większą - do typowej pracy rzemieślniczej. Wiele zakładów ze względów finansowych łączy te dwie przestrzenie, co niestety nie wygląda estetycznie.

WAŻNE: Pomysł na firmę. Otwórz szkołę uwodzenia

Grunt to narzędzia
Pracownię ślusarsko-grawerską trzeba odpowiednio wyposażyć. Grawer i ślusarz wciąż pracują w tradycyjny sposób, wykorzystując odpowiednie narzędzia, jak np. rylce, czyli specjalnie i różnie profilowane, ostre trzony ze stali, osadzone w drewnianych uchwytach, które pozwalają rzeźbić powierzchnię metalu techniką skrawania, gratowniki, klucze, pilniki. Ale nie obejdzie się bez nowoczesnych narzędzi, jak np. kopiarki czy urządzeń laserowych, które wytwarzają rytujące promienie laserowe. Zamiast tworzyć ręcznie szkic, wystarczy opracować projekt w specjalnym systemie komputerowym zapamiętującym rysunek. Na jego podstawie laserowe wiązki grawerują wybrany wzór lub napis.

Grawer w małym zakładzie z powodzeniem może pracować sam. Ale jeśli swój pakiet usług powiększy o poważne usługi ślusarskie, jak np. wytwarzanie szyldów, znaków reklamowych, napisów z metalu, tworzenia mebli czy elementów dekoracyjnych do wnętrz, będzie potrzebował współpracownika do pomocy. A nawet kogoś, kto przyjmie zlecenia na miejscu i on-line oraz odpowie na maile i wypromuje firmę w serwisach społecznościowych.

Dobra strona internetowa
Coraz więcej osób szuka wszystkich punktów usługowych w internecie. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości stronę. Przygotowanie niej warto zlecić profesjonaliście. Na co zwrócić uwagę? Podstawą są odpowiednie zakładki: o mnie, usługi, kontakt. Nie bój się też zamieszczać na stronie zdjęć i filmików z zakładu. Legalnie oferując swoje usługi, nie możesz być anonimowy. Dobrze jest zainwestować pieniądze w profesjonalną sesję zdjęciowo-filmową. Dzięki takiej fachowej prezentacji zyskasz zaufanie klientów. Na stronie podaj numer swojego telefonu komórkowego, który zawsze masz przy sobie. Ograniczenie się do formularza kontaktowego sprawia, że tracisz potencjalne zlecenia od osób, które po prostu chcą zadzwonić i złożyć zamówienie lub o coś dopytać.

Zobacz też! Własna firma odnawiająca buty

Zrzeszenie w cechu
Rzemieślnicy wciąż skupiani są w cechach rzemiosł (mogą być zbiorcze lub branżowe) albo w rozmaitych stowarzyszeniach. Takie grupy można znaleźć w każdym mieście wojewódzkim i wielu mniejszych miejscowościach. Warto do takiego zrzeszenia zawodowego należeć. W takim miejscu można podnosić kwalifikacje zawodowe, zdobyć znajomości w środowisku i uzyskać wsparcie oraz pomoc w sprawach administracyjnych czy nawet sądowych.

Rejestracja firmy
Pracownię ślusarsko-grawerską trzeba zarejestrować. Firmę wpisuje się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To nic nie kosztuje. Można to zrobić drogą elektroniczną (jeśli posiada się podpis elektroniczny lub profil zaufany na e-PUAP) lub w urzędzie gminy. Urząd gminy sam załatwi formalności związane z nadaniem numeru REGON (wieloczłonowy numer ewidencyjny nadawany firmom przez GUS), wystąpi o nadanie lub aktualizację numeru NIP przez urząd skarbowy (Numer Identyfikacji Podatkowej nadawany tylko raz i dożywotnio, w firmie jednoosobowej twój NIP osobisty jest taki sam jak NIP firmy) oraz zgłosi właściciela firmy jako płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przeczytaj także: Otwórz sklep z kawą i herbatą

Pomoc księgowej
Jak każda firma będziesz musiał rozliczać się z fiskusem i prowadzić całą księgowość. Nie zrażaj się tym. Warto zadanie takie zlecić profesjonalistom. Na rynku działa wiele biur rachunkowych, które świadczą usługi dla przedsiębiorców. Pamiętaj jednak, że za ewentualne pomyłki biura odpowiada sam właściciel firmy, a od niewłaściwie działającego biura rachunkowego można domagać się jedynie odszkodowania.


Natalia i Marek Fornalscy właściciele pracowni „Ślusarnia Stalowa" w Warszawie

Wskrzeszamy tradycję w nowoczesnej formie
Jesteśmy nietypowym zakładem ślusarskim. „Ślusarnia Stalowa" to nawiązanie do tradycyjnego rzemiosła, które odradza się w nowoczesnej formie. Oprócz obróbki metalu świadczymy usługi z zakresu wykonywania przedmiotów z drewna, kompozytów, tworzyw sztucznych. Nasze portfolio to nie tylko usługi, to także gotowe produkty, które od etapu projektu po wykończenie powstają wyłącznie w naszym zakresie. Dzięki zdobytemu przez nas doświadczeniu i wiedzy pomagamy w zakresach: prototypowania, modelowania 3D, dekoracji wnętrz, grafiki komputerowej, oświetlenia oraz designu. Naszych klientów obsługujemy kompleksowo i bardzo indywidualnie. Z niezwykłych rzeczy, które mieliśmy okazję wykonać to między innymi nasze własne obrączki ślubne. Możemy się też pochwalić całkiem sporą ilością szyldów wzdłuż ulicy Stalowej. A wszystko zaczęło się od skonstruowania przez Marka pierwszej maszyny numerycznej- frezarki, z której cały czas korzystamy. Jak maszyna zaczęła działać, pojawiły się pomysły na produkty bądź usługi powstające przy jej użyciu. Rozpoczęły się poszukiwania lokalu, w którym moglibyśmy prowadzić działalność. Mieszkamy na Pradze Północ w Warszawie, w bardzo bliskim sąsiedztwie naszej pracowni i było to dla nas oczywiste, że chcemy sobie zorganizować przestrzeń właśnie w tej dzielnicy. Praga Północ - bardzo zaniedbana dotychczas część stolicy, przeżywa właśnie swoje odrodzenie. Rozległy program rewitalizacji, w dalszym ciągu niskie czynsze za lokale od miasta oraz moda na to miejsce, w połączeniu z mocno rzemieślniczą historią ulicy Stalowej i niezwykłym sąsiedzkim mikroklimatem, sprawiają, że prowadzenie pracowni w tym właśnie miejscu jest bardzo korzystne. Warsztat istnieje od stycznia 2016 roku. Po 4 miesiącach od rozpoczęcia działalności byliśmy znani jako Inżynier i Inżynierowa – fachowcy od zadań specjalnych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze