Pomysł na firmę. Ekosiatki – pakuj z głową [ZDJĘCIA]

2020-03-26 7:32 Monika Szaniawska
Pomysł na firmę - firma Sakwabag
Autor: Materiały promocyjne

Polacy z roku na rok są coraz bardziej świadomi tego co jedzą, kupują i czego używają. Wiedzą to także właścicielki firmy Sakwabag, które zakupy pragną innym ułatwić. Do tego w zgodzie z naturą i sumieniem.

Ograniczenie ilości zużywanego plastiku i zwracanie uwagi na opakowania to kolejny krok, jaki zwykle podejmują osoby, które już wcześniej zwracały uwagę na skład kupowanych produktów, dbające o zdrowie lub te, które z powodów środowiskowych lub etycznych przeszły na dietę ograniczającą spożycie mięsa. Wkroczenie na ekologiczną drogę życia ułatwiają właścicielki marki Sakwabag – siostry Katarzyna i Beata Buc. Kobiety poszukiwały wielorazowej alternatywy dla jednorazowych siatek plastikowych. Sakwabag to przede wszystkim wielorazowe, ekologiczne woreczki na owoce i warzywa. – Ekologia i dążenie do bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów zawsze było dla nas ważne – mówią właścicielki ekoprzedsiębiorstwa. Jak to się zaczęło? – Wprowadzałyśmy rozwiązania zero waste w naszych domach, a Beata zaczęła prowadzić popularnego bloga o sposobach na bardziej ekologiczne życie: prostemiasta.pl – wspomina Katarzyna Buc.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus a prawo pracy. Zobacz, jakie masz prawa i obowiązki

Produkty z najwyższej ekopółki

Jakie produkty możemy znaleźć w ofercie firmy? Przede wszystkim wielorazowe woreczki Sakwabag. Produkty wykonane są z organicznej bawełny, która spełnia najwyższy standard tekstylnego produktu ekologicznego, czyli certyfikację Global Organic Textile Standard. Sakwabag to jedyna marka w Polsce z taką certyfikacją. Oznacza to, że produkty firmy są wykonane w 100 proc. z organicznej, certyfikowanej, uprawianej w ekologiczny sposób bawełny, a cały łańcuch produkcji odbywa się w sposób zrównoważony dla środowiska naturalnego i ludzi. Dzięki naturalnej tkaninie, produkty mogą być przechowywane w woreczkach Sakwabag także w lodówce, przez co pomagają zachować świeżość produktów na dłużej. – W naszej ofercie znajdują się woreczki na owoce i warzywa, produkty sypkie np. makarony, kasze, ziarna oraz woreczki na pieczywo. Od tego roku w naszej ofercie znajduje się też zestaw wielorazowych woreczków wykonany w całości z tkaniny uzyskanej w procesie recyklingu jednorazowych butelek plastikowych – wymieniają właścicielki Sakwabag.

Eko nie tylko w kuchni

Sakwabag to jednak nie tylko ekologiczne opakowania. Na stronie sklepu znajdziemy szereg przyjaznych środowisku produktów, dzięki którym nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale też zadbamy o planetę. Marka oferuje m.in. zestaw bambusowych szczoteczek do mycia zębów, wielorazowe płatki kosmetyczne, wielorazowe sztućce bambusowe, słomki bambusowe lub… z makaronu, czy wielorazowe maszynki do golenia. W sklepie możemy się także zaopatrzyć w butelkę ze stali nierdzewnej, która z pewnością posłuży nam przez lata. Metalowa butelka na wodę nie jest pokryta żadną farbą, aby zapewnić odporność na zarysowania i trwałość. – Naszym celem jest edukacja proekologiczna i zwiększanie świadomości na temat wielorazowych rozwiązań i alternatyw dla jednorazowego plastiku. Staramy się dostarczać produkty, które są estetyczne i w łatwy sposób mogą być wykorzystywane wielokrotnie – zachęcają siostry..

Dobre przygotowanie na start

Od czego zacząć? Właścicielki przyznają, że założenie własnej działalności zawsze jest wyzwaniem, które wymaga wielu wyrzeczeń. – To konieczność zaryzykowania własnych oszczędności i czasu, by realizować marzenia – mówią. Musimy być świadomi, że wybierając działalność gospodarczą rezygnujemy ze stabilizacji, jaką daje nam praca na etacie. Ważne, aby przed rozpoczęciem działalności przygotować solidny biznes plan, który będzie obejmował wszelkie aspekty wdrażanego pomysłu – od promocji, po sprzedaż i finanse – radzą właścicielki ekoprzedsiębiorstwa. Wiele pomocnych artykułów doradzających początkującym przedsiębiorcom można znaleźć w internecie. Można też zapisać się na kursy organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która prowadzi takie szkolenia, także w formie online. Warto zadawać pytania i otaczać się osobami, które pierwsze kroki w biznesie mają już za sobą. – Doświadczenie w zakresie zarządzania w prowadzeniu własnego biznesu jest niezbędne, a gdy go nie mamy, musimy powoli nauczyć się wszystkiego na własnych błędach – mając nadzieję i starając się, by były one jak najmniej bolesne – podkreślają rozmówczynie.

Bezcenny kontakt z klientem

Przedsiębiorcze siostry mówią, że kluczem do sukcesu w tej branży, która wciąż się rozwija, jest bezpośredni kontakt z klientem. Dzięki temu mogą wytłumaczyć, jak odpowiednio stosować produkty Sakwabag. Wielorazowe woreczki wciąż są nowością i wiele osób, nawet tych zainteresowanych ekologią nie wie, do czego służą takie woreczki oraz jak poradzić sobie na zakupach w sklepie. Nie chodzi o to, żeby kupione woreczki leżały w szufladzie w kuchni, ale były używane podczas codziennych zakupów. – Chcąc być bliżej naszych klientów dużo czasu poświęcamy na udział w targach i angażowanie się w spotkania, wykłady czy warsztaty – zdradzają właścicielki Sakwabag. Podkreślają też, że to bardzo pracochłonne zajęcie, dlatego jak najwięcej innych obowiązków starają się delegować, np. korzystając z biura księgowego czy usług studia graficznego.

Budowanie świadomości

Własny biznes wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Prowadząc mikroprzedsiębiorstwo musimy kilkukrotnie przemyśleć każde rozwiązanie. Każda decyzja wiąże się z dużą odpowiedzialnością i ryzykiem – przypominają. Największym wyzwaniem dla branży produktów ekologicznych jest świadomość konsumentów w zakresie wybieranych przez nich wyrobów. Produkty ekologiczne to dość szeroka nazwa, pod którą kryją się artykuły posiadające szereg istotnych cech. – Woreczki Sakwabag wykonujemy z najwyższej jakości certyfikowanej bawełny organicznej. Jesteśmy posiadaczem certyfikatu Global Organic Textile Standard, który potwierdza, że cały proces wytwarzania woreczków jest w pełni ekologiczny – zaznaczają właścicielki Sakwabag.

Uwaga na „ekościemę”

 – Certyfikacja to wciąż rzadkość na naszym rynku i wielu konsumentów nie wie, jak ważne jest sprawdzanie czy materiał, z którego powstał produkt, pochodzi ze równoważonych źródeł. Niestety, wiele firm wprowadza produkty na pozór ekologiczne, niezgodne ze standardami jakościowymi, ale za to dużo tańsze, co niestety jest pułapką dla klientów – ostrzegają właścicielki Sakwabag.

SPRAWDŹ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Wirtualny asystent odpowie na pytania w sprawie pandemii

Najnowsze