Polka

i

Autor: Shutterstock

Poza Polską jest gorzej

Nie pracują, ani się nie uczą! W Polsce to głównie kobiety

2024-06-18 8:32

Więcej niż jeden na dziesięciu młodych obywateli Unii Europejskiej w wieku 15-29 lat w jakimś sensie nie ma nic tzn. ani pracy ani nauki. Najwyższy wskaźnik NEET odnotowano w Rumunii - 19,3%. Najniższy, w Holandii – 4,8%. W Polsce statystyka za rok 2023 osiągnęła wartość minimalnie powyżej 9%.

W jakich krajach Unii Europejskiej był najniższy odsetek młodzieży bez pracy i nauki?

Najniższy odsetek młodych osób bez pracy i nauki był odnotowały Holandia, Szwecja, Malta, Słowenia, Luksemburg, Irlandia, Dania, Niemcy i Portugalia. We wszystkich wymienionych krajach wskaźnik NEET był niższy niż 9%.

Nie jest niespodzianką udział najbogatszych państw w tym gronie (takich jak Niemcy, Holandia, Szwecja). Nieco zaskakujące może się wydawać wymienienie w tej grupie Portugalii, która do najbogatszych państw UE nie należy.

W jakich krajach Unii Europejskiej był najwyższy odsetek NEET?

Najwyższy odsetek młodych osób bez pracy i nauki był odnotowały wspomniana Rumunia (ponad 19%) oraz Włochy i Grecja (16%).

Biorąc pod uwagę kraje spoza UE, znacznie wyższy wynik NEET odnotowały Turcja (ponad 25%) oraz Bośnia i Hercegowina (ponad 22%).

Przynależność do UE opłacalna, choćby na podstawie wskaźnika NEET

Serwis trade.gov.pl podaje, że polska gospodarka urosła o 40% w ciągu 20 lat od przystąpienia do UE. Inne kraje Europy Środkowej również odnotowały zdecydowany wzrost gospodarczy. Zestawienie tych danych ze wskaźnikiem NEET np. Turcji pokazuje, że poza UE jest trudniej.

Ekspert think tanku Bruegel Zsolt Darvas uważa, że gospodarka UE stopniowo wychodzi ze spowolnienia po pandemii i w najbliższych latach należy spodziewać się lepszych wyników gospodarczych. "Prawie wszystkie kraje UE osiągnęły już przedpandemiczny poziom gospodarczy" - podkreślił. Wyzwaniem dla UE i strefy euro będzie jednak w najbliższych latach budowa konkurencyjności. Dziś unijne firmy radzą sobie coraz gorzej w konkurencji globalnej z firmami amerykańskimi i chińskimi. Takie wnioski zawarte zostały w raporcie przygotowanym przez byłego premiera Włoch Enrico Lettę na zlecenie KE.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze