Uchodźcy z Ukrainy niemal jak obywatele UE. Przedłużenie przywilejów o kolejny rok
Komisja Europejska zaproponowała we wtorek przedłużenie tymczasowej ochrony dla osób uciekających przed inwazją Rosji na Ukrainę o kolejny rok - od 5 marca 2025 roku do 4 marca 2026 r.
"Biorąc pod uwagę ciągłe ataki Rosji na infrastrukturę cywilną i krytyczną na Ukrainie, obecnie nie ma bezpiecznych i trwałych warunków powrotu ludzi na Ukrainę. Komisja uważa zatem, że powody tymczasowej ochrony nadal istnieją i że należy ją przedłużyć o kolejny rok jako konieczną i właściwą odpowiedź na obecną sytuację" - poinformowała KE. Prawie 4,2 mln osób korzysta z tymczasowej ochrony w państwach członkowskich UE.
Pobyt uchodźców z Ukrainy w Polsce – co przewiduje prawo unijne?
Dyrektywa w sprawie tymczasowej ochrony przyznaje natychmiastową ochronę i dostęp do praw w UE, w tym prawo pobytu, dostęp do rynku pracy, pomoc społeczną, pomoc medyczną itp. Pomaga również państwom członkowskim w uporządkowanym i skutecznym zarządzaniu przyjazdami. KE przedstawi wniosek ministrom na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 13 czerwca. Następnie Rada formalnie podejmie w tej sprawie decyzję.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej obiecuje miliardy euro Ukrainie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała we wtorek Ukrainie miliardy euro pomocy od Unii Europejskiej. Podczas odbywającej się w Berlinie konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy zapowiedziała, że 1,9 mld euro pomocy finansowej zostanie wkrótce uruchomione dla tego kraju. Według von der Leyen ponadto około 1,5 miliarda euro z odsetek uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów na Zachodzie zostanie wykorzystane w lipcu.