UE chce przedłużyć przywileje dla obywateli Ukrainy w Polsce

i

Autor: Shutterstock

Ukraina

UE chce przedłużyć przywileje dla obywateli Ukrainy w Polsce

2024-06-24 3:00

Komisja Europejska zapowiada przedłużenie tymczasowych rozwiązań dla obywateli Ukrainy w UE. Władze unijne chcą przedłużyć o kolejny rok pakiet ochronny dla uchodźców, m.in. prawo pobytu, dostęp do rynku pracy, pomoc społeczną oraz pomoc medyczną.

Uchodźcy z Ukrainy niemal jak obywatele UE. Przedłużenie przywilejów o kolejny rok

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek przedłużenie tymczasowej ochrony dla osób uciekających przed inwazją Rosji na Ukrainę o kolejny rok - od 5 marca 2025 roku do 4 marca 2026 r.

"Biorąc pod uwagę ciągłe ataki Rosji na infrastrukturę cywilną i krytyczną na Ukrainie, obecnie nie ma bezpiecznych i trwałych warunków powrotu ludzi na Ukrainę. Komisja uważa zatem, że powody tymczasowej ochrony nadal istnieją i że należy ją przedłużyć o kolejny rok jako konieczną i właściwą odpowiedź na obecną sytuację" - poinformowała KE. Prawie 4,2 mln osób korzysta z tymczasowej ochrony w państwach członkowskich UE.

Pobyt uchodźców z Ukrainy w Polsce – co przewiduje prawo unijne?

Dyrektywa w sprawie tymczasowej ochrony przyznaje natychmiastową ochronę i dostęp do praw w UE, w tym prawo pobytu, dostęp do rynku pracy, pomoc społeczną, pomoc medyczną itp. Pomaga również państwom członkowskim w uporządkowanym i skutecznym zarządzaniu przyjazdami. KE przedstawi wniosek ministrom na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 13 czerwca. Następnie Rada formalnie podejmie w tej sprawie decyzję.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej obiecuje miliardy euro Ukrainie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała we wtorek Ukrainie miliardy euro pomocy od Unii Europejskiej. Podczas odbywającej się w Berlinie konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy zapowiedziała, że 1,9 mld euro pomocy finansowej zostanie wkrótce uruchomione dla tego kraju. Według von der Leyen ponadto około 1,5 miliarda euro z odsetek uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów na Zachodzie zostanie wykorzystane w lipcu.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze