800 plus – w jakich przypadkach przyznawane na dzieci z Ukrainy
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada m.in. przedłużenie do 30 września 2025 r. legalności pobytu Ukraińcom, którym nadano numer PESEL UKR, a także powiązanie od przyszłego roku wypłat m.in. 800 plus z obowiązkiem szkolnym dla ukraińskich dzieci.
800 zł na dziecko jest przyznawane na okres świadczeniowy od 1 czerwca do 31 maja. Wspomniana nowelizacja Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wciąż nie obowiązuje na moment początku czerwca 2024 r. tzn. wciąż oczekuje na podpis prezydenta i ogłoszenie. Z tego powodu powiązanie wypłaty 800 plus z obowiązkiem szkolnym w Polsce realnie zacznie obowiązywać za rok.
- Do szkoły w Polsce nie uczęszcza ok. 40 proc. dzieci z Ukrainy, które mieszkają w naszych ośrodkach. Głównie ze szkół ponadpodstawowych – podkreśla cytowana przez bankier.pl Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.
Wspomniane 40% ukraińskich dzieci poza polską oświatą nie jest efektem lekceważenia edukacji. Niektórzy wybrali naukę zdalną w ukraińskich szkołach. Wygląda na to, że sejm po cichu zabrał 800 plus znacznej części ukraińskich uchodźców. Z powodu wyboru edukacji ukraińskiej.
Sejm ograniczył uchodźcom z Ukrainy nie tylko 800 plus
Ustawa zakłada też wygaszenie świadczeń związanych z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych. Od 1 lipca ma nastąpić wygaszenie wsparcia dotyczącego finansowania wykonywania fotografii i jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł.
Od 1 lipca finansowanie zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy ma być możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z właściwym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym.
Za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy zagłosowało 87 senatorów, tylko 4 było przeciw.