Mieszkanie plus w Krakowie: Kłopoty najemców. Radni interweniują ws. programu

i

Autor: davidlee770924/cc0/pixabay

Uchodźcy z Ukrainy

Koniec darmowych mieszkań dla Ukraińcow. Zmiany już od stycznia

2022-11-02 9:52

Rząd zapowiada, że od stycznia uchodźcy z Ukrainy przebywający w miejscach zbiorowego zakwaterowania, będą musieli pokrywać najpierw połowę, a potem trzy czwarte kosztów utrzymania. Pomysł wzbudził zaniepokojenie Ukraińców, ale gdy okazało się, że zwolnione z opłat mają być dzieci, ciężarne, emeryci i inne osoby w ciężkiej sytuacji, większość uznała, że da radę.

Opłaty za pobyt w ośrodkach

Ukraińcy w Krakowie są zaniepokojeni zapowiedziami rządu. Informację o planach wprowadzenia opłat na razie przekazują sobie pocztą pantoflową. W mieście tylko w czterech Centrach Pomocy Ukrainie tymczasowo zakwaterowanych jest ponad 1 tys. osób, w całej Małopolsce - 16,2 tys. Większość słyszała, że 15 listopada rząd ostatecznie przyjmie nowelizację ustawy.

67-letnia Ludmiła Popko, która znalazła schronienie w największym Centrum Pomocy Ukrainie w Krakowie, przy ul. Kapelanka, mówi PAP, że nie będzie jej stać na pokrycie kosztów zakwaterowania. Pani Ludmiła przyjechała do Polski z niepełnosprawnym synem, mąż – mimo spadających bomb i mimo niezdolności do walki – chciał zostać w Kijowie. "Mam niewiele pieniędzy, starcza na leki" – mówi. "Może jednak nie zmienią tych przepisów?" - dopytuje z nadzieją. Wszystko wskazuje jednak na to, że płacić nie będzie musiała. Ani ona, ani pani Ludmiła i jej syn.

Nowelizacja ustawy

MSWiA poinformowało, że przygotowana nowelizacja przewiduje zwolnienie osób, które z racji niepełnosprawności, wieku, ciąży lub konieczności opieki nad małoletnimi dziećmi nie są w stanie podjąć pracy i tym samym przynajmniej częściowo uczestniczyć w kosztach zakwaterowania lub wyżywienia. Osoby w trudnej sytuacji życiowej również – ze względów humanitarnych - nie będą musiały partycypować w kosztach zakwaterowania i wyżywienia.

Od 1 lutego 2023 r. płacić mają natomiast obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce dłużej niż 120 dni. Początkowo mają pokrywać 50 proc. kosztów pomocy - ale nie więcej niż 40 zł dziennie. Od 1 maja 2023 r. uchodźcy z pobytem w Polsce powyżej 180 dni będą pokrywać 75 proc. kosztów pomocy, ale nie więcej niż 60 zł dziennie.

"Nie możemy w nieskończoność finansować pobytu uchodźców'- tłumaczy wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. W miejscach zbiorowego zakwaterowania mieszka ok. 85 tys. uchodźców Ukrainy. "Jeśli tak, to ludzie dadzą radę" - mówi Julia spod Kijowa, która po przyjeździe do Polski znalazła schronienie w ośrodku zorganizowanym w Centrum Wystawowym "Ptak". 

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze