Koniec z Viagrą w Rosji. Putin w panice, rodacy mu tego nie wybaczą!

i

Autor: AP Photo Koniec z Viagrą w Rosji. Putin w panice, rodacy mu tego nie wybaczą!

To po to jest ta wojna!

Ukraina ma jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich. Część już padła łupem Rosjan

2023-02-20 10:53

Ukraina ma jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu, który odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji - wskazali analitycy PIE. Wartość złóż metali w Ukrainie szacuje się nawet na 11,5 bln dol. - dodali. W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" zwrócono uwagę, że Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwiema kopalniami tytanu, dwiema - rudy cyrkonu, jedną - strontu i po jednej: uranu, litu i złota.

Na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tys. ton litu

Eksperci PIE powołali się na dane, zgodnie z którymi Rosjanie sprawują obecnie kontrolę nad wartymi 12,4 bln dol. złożami surowców naturalnych zlokalizowanych na terytorium Ukrainy. Część znajduje się pod okupacją rosyjską od aneksji Krymu w 2014 r. i rozpoczęcia walk o Donbas. "Wśród nich jest 42 proc. ukraińskich metali i 33 proc. metali ziem rzadkich" - wskazali analitycy.

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" zwrócono uwagę, że Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwiema kopalniami tytanu, dwiema - rudy cyrkonu, jedną - strontu i po jednej: uranu, litu i złota.

"Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu. Ten ostatni metal odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych" - zaznaczyli eksperci. Przytoczyli szacunki, z których wynika, że na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tys. ton litu, zlokalizowanych głównie w tzw. tarczy ukraińskiej (wołyńsko-azowskiej). "Byłoby to tym samym jedno z największych złóż +białego złota+ w Europie" - podkreślili.

Ukraina dysponuje też 10 proc. światowych rezerw żelaza oraz znacznymi rezerwami manganitu, tytanu, galu i germanu - dodali. "W 2021 r. zajęła 6. miejsce na świecie w produkcji rudy żelaza (81 mln ton) i 5. miejsce w jej eksporcie (6,9 mld USD)" - przypomniał PIE. Złoża te, jak zwrócili uwagę analitycy, występują głównie w Zagłębiu Krzyworoskim, w którym znajduje się największa kopalnia odkrywkowa żelaza w Europie, w okolicy Krzemieńczuka i w rejonie biłozerskim. Ukraina uplasowała się też na 5. miejscu w produkcji manganitu (670 tys. ton), 7. – tytanu (432 tys. ton), 3. – galu (9 ton) i 5. – germanu (1 tona).

Eksperci wskazali, że zdecydowana większość złóż metali zlokalizowana jest na wschodzie kraju oraz w "tarczy ukraińskiej", która jest również rezerwuarem 22 metali ziem rzadkich. Zalicza się do nich m.in. beryl (obwód żytomirski), cyrkon (obwód doniecki) czy rudy tantalu, niobu i cyrkonu (Mazuriwka).

"Łączną wartość złóż metali oznaczonych geologicznie w Ukrainie szacuje się na od 3 bln dol. do 11,5 bln dol." - podsumowali.

Sonda sejmowa: Co zrobić z Putinem?
Sonda
Czy rozważałeś/aś wyjazd z Polski w obawie o bezpieczeństwo kraju w związku z wojną w Ukrainie?

Bogusław Wołoszański: PUTIN popełnia błędy, które popełnił HITLER!

Posłuchaj pasjonującej rozmowy ze znawcą historii II wojny światowej!

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze