Pieniądze zaczną dosłownie spadać z nieba! Wystarczy, że włożysz to do portfela

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Wielka drożyzna

Ponad 12 tys. zł premii za inflację. Pieniądze należą się konkretnej grupie osób

2024-11-15 5:00

Rząd Niemiec wprowadził zasiłek inflacyjny w postaci 3 tysięcy euro jako dodatek do pensji dla pracowników zatrudnionych na podstawie układu zbiorowego. Świadczenie to jest opcjonalne, a firmy mogą zdecydować, czy wypłacą je jednorazowo czy w ratach. Według niemieckiego urzędu statystycznego, do 75 proc. firm planuje realizację tych wypłat, które zakończą się z końcem 2024 roku.

Niemiecki pracownik otrzyma 3 tys. euro premii inflacyjnej 

Niezależnie od wymiaru etatu czy rodzaju umowy pracownik ma prawo do premii inflacyjnej. Dotyczy to również pracowników tymczasowych oraz osób na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Co ważne jest to kwota wolna od podatku oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Dodatek w wysokości 3 tys. euro ma rekompensować wzrost kosztów życia wywołanego przez wysoką inflację. Premia inflacyjna ma przede wszystkim ochraniać siłę nabywczą obywateli w okresie wysokiej inflacji, aby móc utrzymać dotychczasowy standard życia pomimo rosnących cen towarów i usług.

Jak informuje portal rozliczpodatek.pl, "kwota premii może różnić się w zależności od sektora: najwyższe premie otrzymują pracownicy administracji publicznej, obronności, ubezpieczeń społecznych, edukacji, sztuki, rozrywki i rekreacji, oraz zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W budownictwie oraz rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie wypłacane są znacznie niższe kwoty. Średnia kwota premii wynosi obecnie 2761 euro, co odzwierciedla rządowe starania o złagodzenie wpływu wysokiej inflacji na pracowników" -czytamy.  Według Federalnego Urzędu Statystycznego – Destatis, ponad 75 proc. wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie układów zbiorowych pracy otrzymało lub otrzyma premię inflacyjną. Premia inflacyjna w Niemczech, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, musi zostać wypłacona pracownikom do końca 2024 roku.

Jak ocenia portal rozliczpodatek.pl, "wprowadzenie premii inflacyjnej może mieć istotny wpływ na rynek pracy w Niemczech. Z jednej strony, może ona zwiększyć atrakcyjność ofert pracy i ułatwić pracodawcom rekrutację nowych pracowników. Z drugiej strony, koszty związane z wypłatą premii mogą skłonić niektóre firmy do ograniczenia zatrudnienia lub inwestycji".

Tymczasem w Niemczech przetacza się fala zwolnień grupowych. W ostatnich dniach o takich działaniach poinformowała firma Bosch. Zwolnienie dotknie 7 tys. pracowników zatrudnionych w zakładach w Niemczech. Wszystko przez kryzys w branży motoryzacyjnej. Wcześniej zapowiedział zwolnienia grupowe Continental, producent opon z Hanoweru. Załoga ma zostać okrojona o ponad 7 tys. pracowników do 2025 r. w ramach programu oszczędnościowego. 

Problemy dotykają także innych branż. Bayer, chemiczno-farmaceutyczny gigant z Leverkusen, planuje likwidację 4,5 tys. miejsc pracy. Deutsche Bank zamierza ciąć 800 etatów w swoim oddziale we Frankfurcie nad Menem. Operator telefonii komórkowej Vodafone zapowiedział zwolnienie 1300 osób w Düsseldorfie. Przyczyny zwolnień w Niemczech to m.in. koszty energii, pracy i transformacji.

QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się sklep w którym w Polsce Ludowej można było kupić rękodzieło ludowe i artystyczne?
QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany