Ubóstwo w Polsce

i

Autor: Shutterstock

Ponad 13 proc. Polaków doświadcza ubóstwa. Ubywa tych najbiedniejszych

2018-06-04 13:46

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce maleje poziom skrajnego ubóstwa, poniżej którego konsumpcja „utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla biologicznego rozwoju człowieka”. Wskaźnik skrajnego ubóstwa zmniejszył się z 4,9 do 4,3 procent. Poprawiła się sytuacja materialna osób żyjących na wsiach, a także rodzin z dwójką, trójką i czwórką dzieci. Jednak wszystkich Polaków, którzy doświadczają ubóstwa, jest znacznie więcej.

Na początku czerwca GUS opublikował dane dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce. W 2017 r. odnotowano spadek wszystkich trzech rodzajów ubóstwa: skrajnego, które obejmuje osoby żyjące na poziomie minimum egzystencji, relatywnego i ustawowego, związanego z wartością graniczną uprawniającą do pobierania świadczeń społecznych.

Skrajne ubóstwo zmniejszyło się o 0,6 pkt procentowego, w porównaniu z 2016 rokiem, od kiedy to obserwujemy trend zniżkowy. Wskaźnik ubóstwa ustawowego spadł o 2 pkt proc., do poziomu 10,7 procent. W tej grupie znajdują się osoby uprawnione do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej. W 2017 r. poziom ubóstwa relatywnego, czyli takiego, którego wartość ustanawia się w oparciu o dane na temat przeciętnych miesięcznych wydatków gospodarstw domowych, wyniósł 13,4 proc. (spadek wyniósł 0,5 p. pkt procentowego). Granicę ubsóstwa relatywnego oblicza się, dzieląc na pół wartość przeciętnych miesięcznych wydatków gospodarstw domowych w Polsce.

W grupie szczególnie zagrożonej ubóstwem znajdują się rolnicy (ok. 10 proc.), renciści (7 proc.), osoby utrzymujące się z tzw. niezarobkowych źródeł, głównie świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty (ok. 10 proc.), małżeństwa z co najmniej trójką dzieci w wieku od 0 do 17 lat (ok. 6 proc.), gospodarstwa domowe, w których tzw. głowa gospodarcza ma wykształcenie gimnazjalne lub niższe (ok. 10 proc.) oraz rodziny z osobami niepełnosprawnymi (ok. 7 proc.). Ubóstwo na obszarach wiejskich jest wyższe w miejscowościach z mniejszą liczbą mieszkańców.

- Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że czynnikami, które w największym stopniu przyczyniły się do poprawy sytuacji materialnej gospodarstw domowych oraz spadku zasięgu ubóstwa skrajnego i relatywnego w 2017 r. były: wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia, a w przypadku rodzin z dziećmi świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus. W przypadku ubóstwa ustawowego wpływ na zmniejszenie się jego zasięgu miała natomiast nie tylko poprawa sytuacji materialnej gospodarstw domowych, lecz dodatkowo również fakt, iż od IV kwartału 2015 r. nie zmieniał się poziom granic tego typu ubóstwa – poinformował GUS w oficjalnym komunikacie prasowym.

Oprac. na podst. stat.gov.pl, tvp.info, forbes.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze