Komin dym

i

Autor: Justyna Świderska Zaczął się kolejny sezon grzewczy. Czy smog znowu da się we znaki?

Ponad 250 mln zł dla śląskich rodzin na wymianę starych kotłów i pieców

2020-10-23 17:56

W ramach programu „Czyste powietrze” ponad 18 tysięcy mieszkańców Śląska otrzyma wsparcie finansowe na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ogrzewania. Jak podaje PAP łączna wartość umów podpisanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach to 251 mln zł w ramach dotacji oraz 23 mln zł w pożyczkach.

Program „Czyste powietrze” w zakresie działań realizowanych w województwie śląskim wchodzi w skład „Programu dla Śląska”, który koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. - Podejmujemy działania, które pomagają w redukcji emisji dwutlenku węgla i poprawią jakość powietrza. Jest to szczególnie ważne na Śląsku, gdzie wiele miast boryka z zanieczyszczeniem powietrza -powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Ekologia po bydgosku. Uczniowie mają pomysł, jak dbać o środowisko

Planowany budżet programu „Czyste powietrze” do 2029 roku, to 103,3 mld zł. Z tego 63,3 mld zł będzie dostępne jako dotacja oraz ulga termomodernizacyjna. Pieniądze nadal są dostępne i można składać wnioski w całym kraju, nie tylko na Śląsku. Dofinansowanie można otrzymać między innymi na: wymianę źródła ciepła w połączeniu z dociepleniem ścian, wymianę okien lub drzwi, czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Chcesz jechać pociągiem w sobotę? KONIECZNIE to przeczytaj. Ważne zmiany

Beneficjentem programu może być tylko osoba posiadająca jednorodzinny budynek mieszkalny. Program „Czyste powietrze” finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze