Elektrownie w Polsce

i

Autor: Shutterstock Elektrownie w Polsce

Ponad 40 polskim elektrowniom grozi zamknięcie

2017-05-16 19:00

108 elektrowni w Unii Europejskiej może mieć problem z dostosowaniem się do nowych norm środowiskowych, z czego aż 41 jest w Polsce – informuje „Rzeczpospolita" powołując się na dane Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA).

Unia stopniowo zaostrza limity emisji dla tlenków azotu i siarki, a także dla pierwiastków metali ciężkich zawieszonych w powietrzu (tzw. konkluzji BAT/BREF do dyrektywy o emisjach przemysłowych). Mają one zostać mocno wyśrubowane w ciągu najbliższych ośmiu lat.
Tymczasem Polska nie zamierza dostosować się do unijnych przepisów. Wiceminister energii Tchórzewski podczas EEC 2017 zapowiedział, że jeżeli UE nie zrobi dla Polski wyjątku, to Polska może odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości.

Sprawdź także: Aż 100 miliardów mogą nas kosztować elektrownie

Jak czytamy we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej", sytuacja może doprowadzić do zamknięcia wielu polskich elektrowni. Na liście zagrożonych znalazły się m.in. elektrownie Bełchatów, Turów i Opole, które należą do PGE. Zagrożone zamknięciem są także położone w Hiszpanii i we Włoszech elektrownie, będące własnością Enela i Endesy (8,11 proc.), a także aktywa francuskiego EDF (8.03 proc.) oraz czeskich CEZ (6,5 proc.) i EPH (2,88 proc.).

Źródło: „Rzeczpospolita"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze