Sankcje wobec Rosji

i

Autor: Canva

Wojna na Ukrainie

Ponad 90 proc. zachodnich firm wciąż nie opuściło Rosji po inwazji

2023-01-23 16:54

Sankcje na Rosję okazały się "fikcyjne"? Jak podaje belgijski dziennik Het Laatste Nieuws powołując się na badania uniwersytetu w St. Gallen i szkoły biznesu IMD w Lozanie, mimo powszechnego oburzenia i wielu deklaracji ze strony firm prywatnych, jedynie 8,5 proc. przedsiębiorstw z UE i z krajów G7 opuściło Rosję.

Ponad 90 procent firm nie zakończyło swoich biznesów w Rosji!

Przed wybuchem wojny w Ukrainie w Rosji funkcjonowało w sumie ponad 2,4 tys. oddziałów firm oraz przeszło 1,4 tys. firm z UE i krajów G7 (Kanada, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone), podaje gazeta. Jak ustalili szwajcarscy naukowcy do końca listopada tylko 120 firm, czyli mniej niż 9 procent, wycofało się z Rosji lub sprzedało swoją spółkę zależna.

Ustalenia badaczy przeczą tezie o „masowym exodusie” zachodnich firm z kraju agresora. „Biznes opiera się presji rządów, mediów i organizacji pozarządowych” – czytamy w „HLN”.

Brak zgody w biznesie dotyczący wycofania się z Rosji

„Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji” – oceniają autorzy raportu. Rezygnacja z prowadzenia interesów w Rosji jest kosztowna dla firm, ich pracowników oraz akcjonariuszy, wskazują naukowcy uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze