dymiący komin: uchwała antysmogowa

i

Autor: Andrzej T. Papliński „Uchwała antysmogowa jest niezgodna z prawem”. Radni interweniują u wojewody

Ponad miliard złotych na walkę ze smogiem

2018-10-10 11:24

Wraz z końcem lata do Polski wrócił problem smogu w większych miastach. Rząd chce wprowadzić systemowe działania, które mogą pomóc w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Przyjęto projekt ustawy o termomodernizacji. Ma ona wspomóc pilotażowy program modernizacji domów oraz wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Ustawa trafiła właśnie do dalszych prac w parlamencie.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej gminy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. Pierwszeństwo będą miały samorządy poniżej 100 tys. mieszkańców, w których problem smogu jest mocno odczuwalny. Wśród nich znajdą się te umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Duże miasta z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. szczegóły zostaną ustalone z władzami oraz lokalnymi organizacjami.

-  Dzięki przyjętym dziś rozwiązaniom możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów wymiany pieców i ocieplenia domów należących do najbardziej potrzebujących osób - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju jest problemem ogólnopaństwowym, a przekraczane normy realnie zagrażają naszemu zdrowiu. Przyjęty projekt ustawy ma być elementem walki z ubóstwem energetycznym, a przewidywane dofinansowania mogą sięgnąć nawet 100 proc. kosztów związanych z wymianą pieców. Zwrot kosztów będzie można otrzymać w przypadku wymiany wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenie spełniające wymogi emisji i zanieczyszczeń, które podłączone będą do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku.

Jak szacują eksperci taki program może kosztować nawet 1,2 mld złotych. Część wydatków pokryje gmina, w przypadku miast do 100 tys. mieszkańców będą to koszty 30 proc., natomiast w większych siedliskach kwota ta będzie wyższa. Pozostała kwota zostanie pokryta przez budżet państwa. Pieniądze te będą pochodzić z tak zwanej opłaty recyklingowej

Ustawa, poza realną pomocą w walce ze smogiem, ma także walczyć z ubóstwem energetycznym. W naszym kraju problem ten dotyczy 4,6 mln osób; głównie mieszkańców wsi i małych miast. Blisko 75 proc. tych osób mieszka w domkach jednorodzinnych. Jak pisze serwis wnp.pl niska emisja, czyli zanieczyszczenia wydobywające się z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych, ogrzewanych tak zwanymi "kopciuchami", to jedno z głównych źródeł smogu w Polsce.



Źródło: wnp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze