Dokładnie dwa lata temu płonęła katedra Notre-Dame. Jak wygląda aktualnie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: PAP/EPA/YOAN VALAT

Katedra Notre Dame

Ponowne otwarcie katedry Notre Dame. Planowany termin to 2024

2023-02-20 19:14

Od pożaru paryskiego zabytku w 2019 roku trwają intensywne prace konserwatorskie. Plany ponownego otwarcia katedry w przyszłym roku są całkiem realne. Pożar stał się okazją od całkowitego odrestaurowania katedry.

Odbudowa katedry

Pożar świątyni wybuchł 15 kwietnia 2019 roku po godzinie 18. Płomienie objęły dach. Później rozprzestrzeniły się na jedną z wież budowli. Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego. Przyczyna pożaru wciąż nie została ustalona, ale prokuratura w Paryżu "zdecydowanie" wykluczyła podpalenie i akt terrorystyczny. Wkrótce po pożarze prezydent Macron zadeklarował, że katedra zostanie odbudowana. W późniejszych wypowiedziach obiecywał, że ponownie otwarta zostanie dla wiernych w 2024 roku, kiedy to Paryż będzie gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich.

Wieść o katastrofie szybko obiegła świat i niemal natychmiast ruszyła zbiórka pieniędzy na renowację katedry. Udało się zebrać 854 mln euro. Władze podały wówczas, że należy odbudować elewację katedry w stylu identycznym z oryginałem, łącznie z XIX-wieczną iglicą projektu Eugena Viollet-le-Duca. Środek katedry, za którego odbudowę odpowiada Diecezja Paryża. Według ekspertów do ponownego otwarcia katedry dojdzie w 2024 r., tak jak zaplanował prezydent Macron.

Sonda
Jak oceniasz instytucję Kościoła?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze