Zasadniczą służbę wojskową uwzględnia się przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego przez ZUS do przyznania "zwykłej" emerytury (okres służby wlicza się do okresu zatrudnienia). Natomiast są wątpliwości, czy czas służby w armii powinien być doliczany do 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach. Wiele osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, musiało nie z własnej winy przerwać pracę uprawniającą do uzyskania wcześniejszej emerytury, bo zostali wezwani do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Byli żołnierze często nie wiedzą, czy mogą zaliczyć czas służby wojskowej do okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego rozwiewa te wątpliwości. Sąd w pełnym składzie siedmiu sędziów w dniu 16 października 2013 roku orzekł, że czas zasadniczej służby wojskowej zalicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym.
Przeczytaj też: Oto nowe dodatki do emerytur! Sprawdź w Super Expressie
Uwaga!
Dzięki temu orzeczeniu osoby, które do tej pory nie mogły udowodnić wymaganych 15 lat pracy w szczególnych warunkach, mają możliwość doliczenia do stażu całego okresu zasadniczej służby wojskowej. Uchwała dotyczy mężczyzn, którzy służbę wojskową odbyli w okresie od 29 listopada 1967 r. do 31 grudnia 1974 r.
Jak się starać o doliczenie służby wojskowej
do stażu pracy!
1. Napisz wniosek o zaliczenie okresu odbywania zasadniczej służby wojskowej do stażu pracy uprawniającego do przyznania emerytury za pracę w szczególnych warunkach.
2. Złóż wniosek w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
3. Dołącz do wniosku zaświadczenie o odbywaniu służby wojskowej wystawione przez jednostkę wojskową, w której służyłeś.
4. Jeśli ZUS odmówi ci zaliczenia służby wojskowej do okresu zatrudnienia, złóż pozew do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych - eksperci twierdzą, że wygraną masz w kieszeni.