Poradnik Super Expressu: Dziedziczenie a rozdzielność majątkowa

2013-07-31 4:00

Co dzieje się z majątkiem zmarłego eksmałżonka, z którym masz rozdzielność? Czy masz prawo odziedziczyć ten majątek? Na te pytania odpowiada notariusz Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej.

Niedawno zmarł mój małżonek, z którym mam rozdzielność majątkową. Czy w takim wypadku odziedziczę po nim tę część majątku, którą obejmuje rozdzielność? Joanna (47 l.)

Ekspert: W skład masy spadkowej po małżonku wchodzi majątek, który nabył on po wprowadzeniu rozdzielności

Małżonkowie, którzy zawarli rozdzielność majątkową, bardzo często pozostają w przekonaniu, że jej wprowadzenie wyłącza możliwość dziedziczenia tej części majątku małżonka, którą obejmuje rozdzielność. Nic bardziej błędnego. Rozdzielność majątkowa ma znaczenie dla małżonków podczas trwania małżeństwa i oznacza tylko tyle, że każdy z nich począwszy od dnia zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej wyłączającej wspólność ustawową posiada odrębny majątek (osobisty) i wszelkie składniki mienia nabyte po tej dacie nie wchodzą już do wspólności majątkowej. Ponadto od chwili zawarcia umowy rozdzielności majątkowej żaden z małżonków nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania drugiego powstałe po dacie zawarcia tej umowy.

Zupełnie inaczej ma się rzecz w przypadku dziedziczenia majątku po zmarłym małżonku. W skład masy spadkowej po nim wchodzą zarówno składniki mienia nabyte przed zawarciem umowy majątkowej małżeńskiej (wówczas przedmiotem spadku jest połowa majątku wspólnego), jak i majątek zmarłego małżonka, który nabył on po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej. Oczywiście nabycie spadku następuje w powyższym zakresie bądź na podstawie ustawowego porządku dziedziczenia (dziedziczy wtedy małżonek wspólnie z dziećmi, a jeśli dzieci nie było, to wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem spadkodawcy), bądź na podstawie testamentu. Małżonek pozostały przy życiu zachowuje oczywiście swoją połowę poprzedniego majątku wspólnego, jak i część majątku nabytą po wprowadzeniu rozdzielności.

Dyżur eksperta!

Już jutro! W godzinach 10-12 not. Dariusz Sałajczyk z Warszawskiej Izby Notarialnej, odpowie na pytania Czytelników pod nr. telefonu: 22 515-93-13

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze