Poradnik Super Expressu: IKZE - sposób oszczędzania na emeryturę

2013-12-03 2:00

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może być sposobem na zapewnienie sobie godnego życia po zakończeniu aktywności zawodowej.

Konto IKZE może założyć każda osoba pełnoletnia osiągająca dochody. Wystarczy podpisać umowę z jedną z instytucji finansowych oferujących IKZE. Nie muszą to być dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Mogą pochodzić również np. z działalności gospodarczej. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może założy także osoba niepełnoletnia, która skończyła 16 lat.

Gdzie założyć IKZE

Konto mogą prowadzić:
* fundusze inwestycyjne,
* domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
* zakłady ubezpieczeń na życie,
* banki,
* dobrowolne fundusze emerytalne utworzone przez powszechne towarzystwo emerytalne.

Przeczytaj: Prawda o EMERYTURACH! Na podwyżkach zyskają najbogatsi!

Sprawdź, ile możesz wypłacić

Na rachunek IKZE możesz w tym roku wpłacić maksymalnie 4 proc. zarobków brutto z 2012 r. Kwota ta nie może przekroczyć 4 proc. od 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w gospodarce za rok poprzedni, czyli w tym roku nie może być wyższa niż 4231,20 zł.

Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest to 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne za rok poprzedni, czyli kwoty zadeklarowanej przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, przy czym kwota ta nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Zapłać niższy podatek

Wpłaty na IKZE można co roku odliczać od dochodu, co umożliwia zmniejszenie kwoty podatku. Wpłaty dokonane w 2013 r. będzie można, zgodnie z indywidualnym limitem, rozliczyć już w roku kolejnym. Oznacza to, że w 2014 r. możesz zapłacić niższy podatek.

Jednorazowo lub na raty

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie:
* na wniosek osoby oszczędzającej, po osiągnięciu przez nią wieku 65 lat (zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn) oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych,
* w przypadku śmierci oszczędzającego - na wniosek osoby uprawnionej.

Środki zgromadzone na IKZE mogą być, w zależności od twojego wniosku, wypłacone jednorazowo lub w ratach.

Zobacz: Emerytury ZUS czy OFE? Możesz wybrać raz na dwa lata

Wypłata w ratach będzie następować przez co najmniej 10 lat, chyba że okres oszczędzania w ramach IKZE był krótszy (jednak nie mniej niż 5 lat). W takim przypadku pieniądze będziesz mógł pobierać przez okres równy okresowi oszczędzania. Środki wypłacane po zakończeniu oszczędzania na IKZE będą opodatkowane PIT według skali podatkowej. Jeśli zdecydujesz się na wypłatę jednorazową, kwotę wypłaty z IKZE musisz wykazać w zeznaniu składanym za rok, w którym tę wypłatę otrzymałeś. Natomiast przy wypłacie w ratach podatek będzie pobierany w formie zaliczek przez płatnika (instytucję wypłacającą).

Oszczędności możesz komuś zapisać

Pieniądze zgromadzone na IKZE są dziedziczone. W umowie o prowadzenie konta możesz wskazać osobę uprawnioną do wypłaty oszczędności w razie twojej śmierci. Jednak spadkobierca będzie musiał zapłacić podatek według skali podatkowej.

Już jutro!

Sprawdź, jak pilnować swoich składek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze