Złóż wniosek
Aby otrzymać rentę, musisz wypełnić stosowny wniosek. Dostaniesz go w oddziale ZUS lub znajdziesz na stronie internetowej (formularz ZUS Rp-2). Wniosek składasz we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub zameldowania oddziale lub inspektoracie ZUS. Wniosek może zostać zgłoszony również w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ZUS. Dokument ten musi być podpisany za pomocą e-podpisu weryfikowanego przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP.
Co we wniosku
imię i nazwisko osoby zmarłej, po której ma być przyznana renta rodzinna,
imiona i nazwisko (a także nazwisko rodowe) członka rodziny ubiegającego się o rentę,
data i miejsce jego urodzenia,
imiona rodziców,
stopień pokrewieństwa (powinowactwa) łączący osobę uprawnioną do renty ze zmarłym,
miejsce zamieszkania,
adres pobytu i adres do korespondencji,
numer PESEL i NIP, a w razie braku numeru PESEL - seria i numer dowodu osobistego albo paszportu,
jeżeli członek rodziny jest pełnoletni, należy wskazać świadczenie, o które osoba zainteresowana się ubiega.
Zobacz: Emerytury 2014: Wszystko o emeryturach, rentach, waloryzacji i emeryturach pomostowych
Dołącz dokumenty
akt zgonu,
dokument potwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy,
odpis skrócony aktu małżeństwa,
zaświadczenie o stanie zdrowia wdowy lub wdowca (wystawione przez lekarza, jeżeli przyznanie renty uzależnione jest od niezdolności do pracy),
oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, a gdy takiej wspólności nie było - dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku lub ugody sądowej,
oświadczenie stwierdzające nieosiąganie przychodów albo
zaświadczenie potwierdzające wysokość osiąganych przychodów z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych - ZUS Rp-6 oraz dokumenty, które te okresy potwierdzą, np. świadectwa pracy oraz zaświadczenie z firmy męża o wysokości wynagrodzenia - ZUS Rp-7).
Kto ma prawo
Wdowa, która w chwili śmierci męża pozostawała we wspólności małżeńskiej, jeżeli:
- w chwili jego śmierci ukończyła 50 lat lub
- była niezdolna do pracy (miała orzeczenie wydane przez lekarza lub komisję lekarską ZUS) albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a gdy się uczy - 18 lat lub jest całkowicie niezdolne do pracy.
Wdowa, która spełnia warunek dotyczący wieku (50 lat) lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża albo od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej.
Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która w chwili śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, jeżeli - oprócz spełnienia warunków wymaganych od wdowy - w chwili śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.
Kiedy renta okresowa
Jeśli wdowa nie spełnia żadnego z warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie ma żadnych źródeł utrzy- mania, przysługuje jej przez rok od dnia śmierci męża okresowa renta rodzinna.
Uwaga!
W wypadku śmierci pracownika to zakład pracy przygotowuje wniosek i przekazuje go do ZUS.