Płać mniejsze rachunki za telefon i Internet

2013-01-01 1:20

Z telefonu, Internetu i telewizji korzystamy wszyscy i wszyscy płacimy za nie rachunki. Na szczęście są sposoby na obniżenie kosztów związanych z usługami telekomunikacyjnymi. Sprawdź, co zrobić, żeby nie przepłacać.

1. Skontroluj telefon stacjonarny

Wiele osób posiada telefony stacjonarne i komórkowe. Warto się zastanowić, czy z któregoś nie zrezygnować. Sprawdź billingi, a dowiesz się, jakich połączeń masz najwięcej. Jeśli większość rozmów prowadzisz z posiadaczami telefonów mobilnych, pomyśl o zlikwidowaniu numeru stacjonarnego.

2. Kup komórkę na kartę

Jeśli nie rozmawiasz dużo, tańszym rozwiązaniem będzie telefon na kartę. Nie podpisujesz wtedy umowy z operatorem i nie płacisz abonamentu, tylko kupujesz kartę za określoną kwotę. Gdy wyczerpiesz limit na rozmowy i SMS-y, po prostu musisz doładować telefon. Możesz też zdecydować się na tzw. miksy (podpisujesz umowę np. na 42 doładowania po 50 zł). I to już od ciebie zależy częstotliwość doładowań.

Przeczytaj też: Super Express pomaga obniżać rachunki

3. Dopasuj abonament

Gdy długo i często rozmawiasz, kup telefon na abonament. Wielu operatorów oferuje różnego rodzaju promocje i dodatkowe usługi (np. darmowe minuty na połączenia po 22.00 z kilkoma wybranymi numerami, 120 minut gratis itp.).

4. Wybierz jednego operatora

Aby ograniczyć wydatki, warto przenieść całą rodzinę do jednego operatora. Dzięki temu będziecie mieli niższe stawki za połączenia wychodzące.

5. Załóż rodzinne konto abonenckie

Możesz utworzyć je dla siebie, współmałżonka, dzieci, babci. Otrzymacie duże pakiety bezpłatnych minut. To pozwala zaoszczędzić nawet do 20 proc. wydatków.

6. Rozmawiaj przez Internet

Wystarczy zwykły telefon (stacjonarny lub komórkowy) i dostęp do Internetu (w przypadku komórek powinien być dostęp do Wi-Fi). Dzięki takiemu połączeniu można rozmawiać nawet za darmo lub za niewielkie stawki (np. ok. 5 gr za minutę połączenia z zagranicą). To dobry sposób na tanie rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe.

Zobacz również: Ryszard Kalisz ma większe rachunki telefoniczne niż najniższa krajowa pensja!

Internet po kosztach

Jeśli potrzebujesz sieci do przeglądania stron www i sprawdzania poczty, wystarczy ci Internet bezprzewodowy o limitowanym transferze danych. Sprawdzi się tu mobilny Internet na złącze USB. Jeśli natomiast potrzebujesz sieci do poważniejszych zadań, to warto zainwestować w Internet stacjonarny, bo jest tańszy i możesz ściągać pliki bez ograniczeń.

Na Internecie zaoszczędzisz, jeśli:

- wybierzesz Internet z transferem danych dopasowanym do twoich potrzeb,

- poszukasz hotspotów (miejsc z darmowym dostępem do sieci),

- kupisz usługę w pakiecie (np. z telefonem lub telewizją),

- nie wybierzesz superszybkiego łącza. Jeżeli nie ściągasz z Internetu filmów, wystarczy ci wolniejsze (1 Mb/s), będzie o 15-20 proc. tańsze. W razie potrzeby korzystaj z tego, że wielu operatorów nocą zwiększa szybkość łącza.

Jak płacić taniej za telewizję

1. Wybierz pakiet podstawowy

Jeśli chcesz zaoszczędzić, zacznij od zrobienia listy stacji, które zazwyczaj oglądasz i są dla ciebie zdecydowanie najważniejsze. Porównaj to z listami kanałów oferowanych w pakietach, a zobaczysz, że te, które cię interesują, niemal idealnie pokrywają się z pakietem podstawowym, czyli najtańszym.

2. Negocjuj

Jeśli umowa nie zawiera punktu o zawieszeniu umowy lub nie możesz dobrać odpowiedniego dla siebie pakietu, negocjuj! Często operatorzy idą na rękę stałym klientom.

3. Zapytaj o pakiet

Połączenie usług w pakiecie (telewizja, Internet, telefon) to oszczędność i wygoda. Za wszystkie trzy usługi dostajesz rachunek od jednego operatora, płacisz tylko raz, a nie trzy razy. Usługi w pakiecie są od kilkunastu do nawet 40 proc. tańsze niż przy zakupie osobno.

Powinnam zacząć oszczędzać Sylwia Klim (23 l.) ze Sztabina (woj. podlaskie):

- Często słyszę od swoich bliskich, że nie jestem oszczędna i to prawda. Bardzo chciałabym to zmienić, bo ostatnio złapałam się na tym, że zabrakło mi pieniędzy na zapłacenie ważnego ubezpieczenia. Chciałabym obniżyć swoje rachunki za telefon, Internet czy telewizję, ale wszystkie oferty wydają mi się niemal identyczne i nie wiem, jak się za to zabrać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze