Poradnik Super Exrpessu. Zapis windykacyjny czy zwykły testament?

2014-02-19 3:00

Zapis windykacyjny to nowa instytucja w prawie spadkowym. Notariusz Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej, radzi, w jakiej sytuacji można z niego skorzystać.

Czy mogłabym zapisać moją działkę budowlaną na syna, korzystając z zapisu windykacyjnego? Czym się od różni od zapisu zwykłego? Pozostaję w nieformalnym związku z moim partnerem. Chciałabym, żeby cały majątek po mnie odziedziczył właśnie on, z wyjątkiem tej jednej działki budowlanej, którą ma dostać syn. Słyszałam też, że testament można zarejestrować w specjalnym rejestrze.

Helena K. ze Szczecina

Zapis windykacyjny od zwykłego zapisu różni się głównie tym, iż zapisobiorca windykacyjny z chwilą otwarcia spadku staje się właścicielem składnika majątkowego, który został mu w ten sposób zapisany. Konieczne jest jednak przeprowadzenie postępowania spadkowego i uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem. Przy zapisie zwykłym wymagana jest dodatkowa aktywność osoby zobowiązanej do wykonania zapisu, polegająca na zawarciu umowy z zapisobiorcą o przeniesieniu prawa własności określonego składnika majątkowego na jego rzecz. Oczywiście istnieje możliwość zapisania w ten sposób dowolnej nieruchomości stanowiącej własność osoby sporządzającej testament, o ile w chwili otwarcia spadku będzie jej właścicielem.

ZOBACZ: Nina Andrycz zmarła w łóżku Owsiaka, dała mu 100 000 zł!

Dla rozporządzenia majątkiem w sposób, jaki Pani planuje, konieczne jest sporządzenie testamentu. Można to zrobić zarówno własnoręcznie spisując testament, jak i w kancelarii notarialnej, gdzie dokument przygotuje notariusz. Koszt sporządzenia testamentu zwykłego u notariusza to 50,00 zł + VAT, a testamentu z zapisem windykacyjnym to 200,00 zł + VAT.

Uwaga! Aby zapis windykacyjny był skuteczny, musi być sporządzony u notariusza.

To musisz wiedzieć

Od niedawna istnieje możliwość dokonania rejestracji testamentu w systemie NORT. Rejestracji w tym systemie podlegają zarówno testamenty notarialne, jak i własnoręczne (o ile zostaną zdeponowane u notariusza), a dostęp do ich postanowień możliwy jest jedynie po śmierci testatora po okazaniu jego aktu zgonu. Informację o pozostawionym testamencie można w takim przypadku uzyskać w każdej kancelarii notarialnej. Z rejestracji można skorzystać dobrowolnie i bezpłatnie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze