Każdy, kto w swoim życiu zgromadził jakiś majątek, wcześniej czy później stanie przed wyborem, komu i w jaki sposób przekazać dorobek swojego życia. Nie są to decyzje łatwe, zawsze wymagają starannego przemyślenia i wiedzy o tym, jakie możliwości stwarza polskie prawodawstwo. Zapotrzebowanie na profesjonalne porady w tym zakresie potwierdza wielu notariuszy, którzy w swojej codziennej praktyce bardzo często pomagają klientom rozstrzygnąć tego rodzaju dylematy.
Dlatego w tym roku tematem przewodnim Dnia Otwartego Notariatu będą zagadnienia związane z przekazaniem majątku w rodzinie.
Z bezpłatnych porad rejentów będzie można skorzystać 30 listopada br., od godz. 10.00 w dziewiętnastu miastach Polski. Lista miejsc, w których będą dyżurować notariusze, znajduje się na stronie
www.porozmawiajznotariuszem.pl.
Jak przekazać majątek rodzinie
Obecnie jedyną formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci jest testament. Testament zwykły można sporządzić na trzy sposoby - spisać go w całości, ręcznie opatrując swoim podpisem i datą; sporządzić przed wójtem, starostą, marszałkiem województwa, sekretarzem powiatu lub gminy, kierownikiem stanu cywilnego w obecności dwóch świadków albo udać się do kancelarii notarialnej i skorzystać z profesjonalnej pomocy notariusza. Trzecia opcja jest z punktu widzenia prawa równorzędna z dwiema poprzednimi, ale daje zdecydowanie większą pewność, że nasza ostatnia wola będzie poprawnie skonstruowana, nie zaginie i nie będzie możliwa do podważenia.
Bardzo popularną formą przekazywania poszczególnych elementów majątku jeszcze za życia darczyńcy są różnego rodzaju darowizny.
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się forma przekazywania majątku w rodzinie zwana umową o dożywocie, w której w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, opiekę oraz pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom.
Można też rozważając różne formy przekazania majątku w rodzinie, skorzystać z umowy renty.
Lokalizacje Dnia Otwartego Notariatu:
Białystok, NOT, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
Bielsko-Biała, Książnica Beskidzka, ul. Słowackiego 17a
Bydgoszcz, aula I LO, pl. Wolności 9
Częstochowa, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, ul. Wilsona 16
Gdańsk, Urząd Miasta, Nowe
Ogrody 8/12
Katowice, obiekt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18, IV piętro
Kielce, budynek Sądu Okręgowego, ul. Sienkiewicza 5
Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Lublin, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Łódź, Uniwersytet Łódzki Centrum Konferencyjne, ul. Kopcińskiego 16/18
Nowy Sącz, Jezuickie Centrum Edukacji, ul. Piotra Skargi 10
Olsztyn, NOT, pl. Konsulatu
Polskiego 1
Poznań, LO nr 4, ul. Swojska 6
Puławy, Urząd Miasta, ul. Lubelska 5
Szczecin, Buchalter, al. Wojska Polskiego 83
Tarnów, budynek Gwiazda, ul. Kopernika 7
Toruń, Klub Osiedlowy ZODIAK Spółdzielni Mieszkaniowej
"Na Skarpie", ul. Wyszyńskiego 6
Warszawa, Pałac Prymasowski,
ul. Senatorska 13/15
Wrocław, Stara Giełda, plac Solny 16