Jak informuje eska.pl 29 września 2022 roku bank PKO BP zakupił 14 161 080 akcji Orlenu od Skarbu Państwa. Podobny pakiet akcji kupiło też PZU SA. Transakcja dokonana przez PKO stanowiła 2,26 proc. całego kapitału zakładowego koncernu. Sprzedaż akcji jest elementem przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB). Cena akcji oraz warunki transakcji zostaną wyznaczone na podstawie efektów budowy wspomnianej księgi popytu.
Czy bank zyskał na transakcji?
Na razie PKO BP wychodzi na transakcji niekorzystnie, podobnie jak PZU SA. Specjaliści komentowali 18 października, że PKO BP być może pozbywa się akcji, stąd wahania cen na giełdzie. Analitycy twierdzą, że transakcje te mają na celu ominięcie przez skarb państwa obowiązku ogłaszania wezwania w związku z planowanym przejęciem PGNiG przez PKN Orlen. Przy spadających cenach akcji spółki paliwowej, nie będzie pewnie wielu chętnych do ich kupienia. Obecnie najłatwiej kupić je można u Broker XTB.
Czym jest księga popytu?
Jak przypomina eska.pl według słowników jest to w ekonomii tzw. tworzenie portfela zamówień z papierami wartościowymi. Księga popytu polega na poprzedzeniu oferty sprzedaży akcji, zbieraniem od potencjalnych inwestorów niewiążących informacji dotyczących zainteresowania nabyciem danych walorów. Księga popytu jest uzupełniana o informacje podczas tzw. objazdów mających na celu zaprezentowanie oferty.