Sklepy otwarte 11 listopada w Bełchatowie. Gdzie zrobić zakupy w Święto Niepodległości?

i

Autor: Pixabay/ElasticComputeFarm Sklepy otwarte 11 listopada w Bełchatowie. Gdzie zrobić zakupy w Święto Niepodległości?

Potężny atak DROŻYZNY! Wzrost cen w Polsce najwyższy w UE

2020-11-10 11:13

Wzrost cen w Polsce wyniesie 3,6 proc. i będzie najwyższy w UE - wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej na 2020 rok. Dane dotyczą średniego wzrostu cen, przy czym dla różnych produktów może on być znacznie większy lub mniejszy. Jak podaje Money.pl wyprzedziliśmy Węgry, które znalazły się na drugim miejscu z wynikiem 3,4 proc.

Komisja Europejska podaje szacunki cztery razy w roku. Zarówno w wiosennej, jak i w letniej rundzie prognoz, to Węgry przewodziły w rankingu krajów z największą przewidywaną inflacją. Ta budzi zazwyczaj negatywne skojarzenia, jednak w czasie kryzysu inflacja może mieć pozytywny wpływ. I to nie tylko na gospodarkę, ale – pośrednio – na nasze portfele.

Gigantyczna kolejka do Lidla w Warszawie

– W sytuacji kryzysowej chcemy uniknąć redukcji zatrudnienia i obniżania wynagrodzeń – mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. - Szansa na to jest tym większa, im bardziej pozytywnie na przychody przedsiębiorstw działa wzrost cen. Jeśli firma ma szansę poprawić swój wynik dzięki wzrostowi cen, to nie musi ciąć zatrudnienia i wynagrodzeń - dodaje i tłumaczy, że przy spadku cen, przychody zmniejszają się, a redukcja zatrudnienia może nie wystarczyć, żeby firma przetrwała.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Zasiłek opiekuńczy znowu dostępny! Złóż wniosek o dodatkowe pieniądze

Z jednej strony inflacja uderza nas po kieszeni, z drugiej, poprawia sytuację firm. To z kolei zwiększa szansę, że będziemy mieć pracę. Tym samym umiarkowana inflacja to dobra wiadomość dla gospodarstw domowych i dla naszych portfeli. Lepiej mieć przejściowo niższe płace realne, niż stracić zatrudnienie.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze