Powódź uniemożliwia funkcjonowanie sklepom Żabka na terenach objętych kryzysem
- Sklepy są zamykane z powodu zalania, braku prądu czy w związku z zarządzeniem przez służby ewakuacji. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi franczyzobiorcami i mamy potwierdzenie, że przebywają w bezpiecznych miejscach – zaznaczyła cytowana przez money.pl Katarzyna Przewęzikowska z Biura Prasowego Żabka.
Jednocześnie poinformowano o doraźnej pomocy franczyzobiorcom.
- Franczyzobiorcom zapewniliśmy wodę, prowiant oraz wsparcie transportowe. Poszkodowani franczyzobiorcy będą mieć zapewnioną pomoc w tej tragicznej sytuacji, obecnie zbieramy informacje o ich potrzebach. Dodatkowo wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem organizujemy pomoc dla ludności cywilnej zalanych miejscowości, dziś w nocy z jednego z naszych centrów logistycznych wyjedzie pomocowy tir z wodą i produktami o długim terminie ważności - poinformowała Katarzyna Przewęzikowska.
Najbardziej poszkodowanym powodzią regionem jest Dolny Śląsk
Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W sobotę i niedzielę rano na miejscu ze sztabami kryzysowymi spotykał się tam szef rządu, na zalanych terenach byli również ministrowie spraw wewnętrznych, obrony narodowej, infrastruktury i klimatu.
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w poniedziałek spotka się z szefami Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z województw dotkniętych powodzą w sprawie uruchomienia pierwszej pomocy finansowej.
"To będzie pewnie kilkadziesiąt mln zł w dotacjach i drugie tyle w pożyczkach na likwidację skutków powodzi" - powiedziała Hennig-Kloska w telewizji Polsat News.
Jak wyjaśniła, chodzi m.in. o przywrócenie dostaw wody pitnej, minimalizowanie zanieczyszczeń. "Za chwilę określmy katalog działań. Ale to głównie środki dla samorządów" - dodała.