Wojsko wysyła cywilom wezwania na obowiązkowe ćwiczenia

i

Autor: pixabay.com

Płace rezerwistów

Powołanie na ćwiczenia wojskowe. Ile dostaną rezerwiści za udział w ćwiczeniach wojskowych?

2022-12-09 10:56

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów - wojsko może powołać maksymalnie 200 tys. osób, które mają kwalifikację wojskową (tj. kategorię), ale ze samą służbą nigdy nie mieli nic wspólnego. Choć Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR) już poinformowało, że powołania będą dotyczyć "góra 3 tys. takich osób", to osoby z tzw. rezerwy aktywnej mogą spodziewać się powołania na ćwiczenia. Ile dostaną za udział w ćwiczeniach?

Wojsko powołuje na ćwiczenia rezerwistów

Ustawa o obronie ojczyzny dzieli rezerwę na pasywną i aktywną. CWCR poinformowało na konferencji prasowej, że specjaliści będą powoływani na weekendowe szkolenia, więc raczej nie zostaną oderwani od pracy. Ponadto wytypowanie nie oznacza powołania na ćwiczenia, o tym zapadnie decyzja po sprawdzeniu, czy dana osoba spełnia warunki powołania.

To jak będą wyglądały ćwiczenia, zależy od decyzji dowódcy, podobnie jak przydział. Wiadomo jednak, że wojsko ma się skupić na ćwiczeniu zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków, akcjach poszukiwawczych i ratowaniu życia ludzkiego. Ćwiczenia mogą być jednodniowe, krótkotrwałe (do 30 dni), długotrwałe (do 90 dni) i rotacyjne (do 30 dni z przerwami określonymi w datach). 

Czytaj także: Jak uniknąć udziału w ćwiczeniach wojskowych? Jest kilka możliwości

Ile płaci wojsko za ćwiczenia rezerwistom?

W przypadku dłuższych ćwiczeń, pracodawcy będą musieli udzielić rezerwistom bezpłatny urlop. Za każdy dzień rezerwiści będą otrzymywać uposażenie, wynoszące 129,96 zł brutto dziennie dla szeregowego. Czyli za 30 dni szkolenia, rezerwista otrzyma 3898,80 zł brutto. Na wyższe stawki mogą liczyć osoby, które są w aktywnej rezerwie i posiadają stopnie wojskowe, np.:

  • kaprala (151,12 zł za dzień - 4533,60 zł brutto za 30 dni),
  • sierżanta (157,32 zł za dzień - 4719,6 zł brutto za 30 dni),
  • podporucznika (191,52 zł za dzień - 5745,60 zł brutto za 30 dni).

Ponadto jeśli stawka dzienna jest niższa od dziennego wynagrodzenia za pracę, rezerwista może złożyć wniosek o rekompensatę utraconego wynagrodzenia, wynoszącą 1/21 wynagrodzenia pomnożonego o ilość dni ćwiczeń. Jeśli powołany jest przedsiębiorca, może ubiegać się o rekompensatę od samorządu.

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Czy otrzymałeś już wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze