wojsko

i

Autor: WOT

Powrót obowiązkowej służby wojskowej. Polacy boją się WOJNY? [SONDA]

2020-12-17 10:20

Powołanie do wojska, pójść w kamasze czy po prostu obowiązkowa służba wojskowa. Od lat młodzi Polacy nie muszą zastanawiać się, czy chcą iść do wojska, czy nie. Armia przyjmuje tylko chętnych. Zasadnicza służba wojskowa, czyli obowiązkowe powołanie zostało zniesione w Polsce z dniem 1 stycznia 2020 roku. Wtedy też armia przeszła na zawodostwo. Jak się jednak okazuje, Polacy chcieliby, żeby obowiązek służby powrócił. Czyżbyśmy obawiali się wojny?

Obowiązkowa służba wojskowa, a poprawnie zasadnicza służba wojskowa przestała obowiązywać w naszym kraju ponad 10 lat temu. Wyglądało to następująco: mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat, są ewidencjonowani za pomocą numeru PESEL w urzędach gmin. Następnie ci, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat, są zobowiązani stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym miejscu i terminie. Obowiązek ten trwał do końca roku kalendarzowego, w którym obywatel kończy 50 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski – 60 lat życia. Wezwany musiał stawić się przed komisją, która decydowała, czy nadaje się do służby, czy nie. Odmowa? Nie wchodziła w grę. Groziła za to kara grzywna lub nawet więzienie. Na miejsce mogła nas doprowadzić policja czy żandarmeria wojskowa. Po 1 stycznia 2010 roku Wojsko Polskie stało się w pełni zawodowe, a tym samym zasadnicza służba wojskowa przestała istnieć.

Stan wojenny w Polsce. Tak żył generał Jaruzelski. Majątek odziedziczyła Monika Jaruzelska

Jednak widmo wojny, a zwłaszcza III wojny światowej sprawia, że obawiamy się konfliktu. Gdy poinformowaliśmy o rosnących wydatkach na zbrojenia na całym świecie, postanowiliśmy spytać się czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu", czy uważają, że zasadnicza służba wojskowa powinna powrócić. Okazuje się, że przeszło 70 proc. Polaków chciałoby powrotu obowiązku służenia w wojsku. 50 proc. uznało, że taka służba powinna trwać 12 miesięcy, ponad 14 proc., że 6 miesięcy, a 6 proc. - 9 miesięcy. Przeciwników zasadniczej służby wojskowej było 25 proc., a zdania nie miało 4 proc. z głosujących.

Nie uwierzysz, kim był Jarosław Kaczyński w PRL! Tak zaczynał prezes PiS [ZDJĘCIA]

Te wydarzenia rozgrzeją Polaków w 2021 roku!
Najnowsze