Związek Radziecki

i

Autor: SHUTTERSTOCK Związek Radziecki

Powrót Rosji do ZSRR. Wojna Putina odcięła kraj od zachodu

2022-03-09 13:40

W odpowiedzi na wojnę na Ukrainie, globalne marki i bankowość praktycznie odtworzyły Żelazną Kurtynę. Z Rosji wycofały się niemal wszystkie zachodnie przedsiębiorstwa, świat stopniowo rezygnuje z odbioru rosyjskich surowców, międzynarodowe finanse są maksymalnie utrudnione. Tymczasem Rosja robi co może, aby utrudnić swoim obywatelom dotarcie do zachodnich źródeł informacji. Blokowane są serwisy internetowe, a coraz głośniej mówi się o pomyśle całkowitego wyłączenia internetu.

McDonald's poinformował o zamknięciu swoich restauracji i zawieszeniu ogółu działalności w Rosji. Większość działalności zawiesiło również General Electric. Gigant kawowy Starbucks Corp poinformował we wtorek, że zawiesza wszelką działalność gospodarczą w Rosji, w tym wysyłkę swoich produktów, i kawiarni prowadzonych ma zasadzie licencji. Zgodnie z informacjami Reutersa także Coca-Cola Co i PepsiCo Inc zdecydowały o zawieszeniu sprzedaży swoich napojów gazowanych w Rosji. "Coca-Cola podała, że jej działalność w Rosji i na Ukrainie stanowiła około 1 proc. do 2 proc. przychodów operacyjnych netto firmy w 2021 roku. Yum Brands Inc, spółka matka m.in. sieci KFC, wstrzymuje inwestycje w Rosji, pomimo tego, że Rosja to kluczowy rynek dla spółki, zapewnił jej rekordowy rozwój w zeszłym roku.

Odcięcie Rosji od sieciowej kawy i fast-foodów to niemal symboliczna granica, za którą obywateli Rosji czeka powrót do rzeczywistości uderzająco podobnej do tej, którą pamięta starsze pokolenie.

Gen. Mirosław Różański: Trwa wyścig z czasem. Jesteśmy zakładnikami tragedii i ludobójstwa [Super Raport]

To nie koniec zmian w życiu zwykłych ludzi. Mastercard i Visa poinformowały o zablokowaniu płatności w swoich sieci płatniczych w Rosji. Ciężko znaleźć branżę, która nie odwróciłaby się od Rosji. Imperial Brands Plc wstrzymała wszelką działalność w Rosji, w tym produkcję w należącym do niej zakładzie w Wołgogradzie. Wycofała się też ze sprzedaży produktów i działalności marketingowej w tym kraju. Koncern z siedzibą w Bristolu w Wielkiej Brytanii jest producentem m.in. papierosów Winston i cygar Backwoods.

 Jak ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w poniedziałkowym raporcie, sankcje Unii Europejskiej oraz USA doprowadziły do załamania rynków finansowych w Rosji. W rezultacie doszło do skokowej deprecjacja rubla, który stracił ok. 14 proc. w relacji do dolara i do euro. W raporcie stwierdzono, że widać w Rosji panikę. Rosyjski bank centralny (CBR) przyznał, że sektor bankowy utracił płynność i skokowo podwyższył stopy procentowe z 9,5 do 20,0 proc.

 „Sankcje Zachodu skutecznie ograniczają zdolność CBR do umocnienia rubla. Rząd wprowadził kontrolę kapitału nakazując każdemu prywatnemu przedsiębiorstwu sprzedaż waluty do banku Rosji. Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się, że zdolność banku Rosji do stabilizacji waluty wkrótce się wyczerpie, co będzie efektem zamrożenia rezerw CBR przez Zachód. W konsekwencji rubel będzie w dalszym ciągu słabł” – podano w raporcie PIE.

 Zachodnie sankcje nałożone na Rosję w konsekwencji jej agresji na Ukrainę spowodowały zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego oraz ograniczyły dostęp Rosji do zachodnich rynków. Liczne fundusze prywatne (m.in. Norges Bank Investment Management oraz British Petroleum) zadeklarowały wyprzedaż wszystkich rosyjskich aktywów.

Rewolucja nie kończy się na zakupach. Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie niedługo mogą zapomnieć jak wygląda dolar. Bank centralny Rosji zakazał bankom sprzedaży twardych walut klientom, wprowadził też limit wypłat z prywatnych kont dewizowych, który wynosi 10 tys. dol. Wyższe sumy pobierane z depozytów będą zamieniane na ruble po aktualnym kursie. Jak komentuje Associated Press, zakaz sprzedaży dewiz najprawdopodobniej doprowadzi do powstania czarnego rynku walutowego. Bank centralny poinformował, że restrykcje dotyczące kont w obcych walutach zostały wprowadzone ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Moskwę, polegające między innymi na zamrożeniu znacznej części rezerw walutowych Rosji. 

Sonda
Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze