Praca zdalna

i

Autor: Canva Handel i przemysł niezadowolone z pracy zdalnej. Czy pracownicy faktycznie są mniej wydajni?

Powrót z home office do biura. Czy Polacy są na to gotowi?

2021-04-15 12:47

Badania pokazują, że większość pracowników polubiło i ma potrzebę pracy zdalnej. Wykonywanie obowiązków zawodowych poza biurem nie tylko zapewnia komfort, ale i wpływa na ich efektywność. Polacy oczekują teraz elastycznej pracy i uważają, że powinni być w stanie zdecydować, gdzie i kiedy będą pracować. Jeśli nie będą mieli takiego wyboru, niektórzy zaczną szukać pracodawców, którzy im to zapewnią.

Badania przeprowadzone przez Hays w lipcu 2020 roku jasno pokazują, że Polacy odnaleźli się w pracy zdalnej. Aż 67 proc. widzi ją bardziej pozytywnie. Niektórzy chcieliby po pandemii wykonywać obowiązki wyłącznie z domu, inni wolą system mieszany, ale w którym dominuje home office. Deklarują, że są mniej zmęczeni, łatwiej godzą obowiązki domowe i zawodowe, pracują bardziej efektywnie.

Polacy polubili pracę zdalną

Postrzeganie pracy zdalnej jest uzależnione od wielu czynników: charakteru danej osoby, jej potrzeb, dostępnych w firmie rozwiązań technologicznych, zajmowanego stanowiska, a często również sytuacji mieszkaniowej i rodzinnej. Niektórzy woleliby pracować z domu, ale brakuje im obecnie komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni do pracy. Inni czerpią energię i motywację do pracy z bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, ale konieczność długich dojazdów uniemożliwia częste bywanie w firmie. Pomimo konieczności mierzenia się z różnorodnymi wyzwaniami m.in. brakiem odrębnego miejsca do pracy i koniecznością łączenia jej z jednoczesną opieką nad dziećmi oraz poczuciem odosobnienia, chcieliby dalej pracować w tym modelu.

SPRAWDŹ: Jak dostosować nowe technologie do wspierania pracy zdalnej

Ile zarabiają Polacy?

Powrót do biura zależy od szefa

Czy pracownik może odmówić powrotu z home office? Niestety nie. Bo to pracodawca decyduje o tym, gdzie i w jaki sposób wykonywane są obowiązki służbowe. Jeśli wcześniej nie została zawarta umowa o świadczenie pracy w formie telepracy, to praca zdalna stanowi wyłącznie polecenie służbowe, które może zostać przez szefa zmienione. Wtedy nie ma wyjścia, pracownik jest zmuszony wrócić do biura. Specjaliści twierdzą, że proces ten nie musi należeć do trudnych, jeśli będzie odbywał się stopniowo za porozumieniem stron, np. przez wprowadzenie częściowej obecności pracownika w biurze. Pewne jest to, że sposób wykonywania pracy się zmienia i nie wróci w pełni do stanu sprzed pandemii. Dlatego coraz więcej firm skupia się teraz na bardziej elastycznym środowisku pracy, ograniczając swoją zależność od fizycznego miejsca jej wykonywania.

ZOBACZ: Praca zdalna z podwyżką wynagrodzenia! Decyzja już zapadła

QUIZ: Sprawdź, czy praca zdalna jest dla ciebie

Pytanie 1 z 6
Miejsce do pracy to dla ciebie:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany