Elektrownia jądrowa

i

Autor: Materiały prasowe

Elektrownia jądrowa

Powstaje projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma ruszyć za 10 lat

2023-09-28 12:55

Właśnie została podpisana umowa na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Sygnatariuszami są spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i amerykańskie konsorcjum Westinghouse – Bechtel. W ramach dokumentu polscy eksperci, wspólnie z doświadczonymi amerykańskimi partnerami, opracują projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zostanie ona wybudowana na Pomorzu, a energię zacznie produkować za 10 lat.

Przygotowanie projektu zajmie ok. półtora roku. Znajdą się w nim główne elementy elektrowni, tj. wyspa jądrowa, wyspa turbinowa oraz towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne, czy też infrastruktura związana z bezpieczeństwem obiektu.

Identyczny reaktor, jak ten, który ma powstać w Polsce, pracuje już w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie działa 6 jednostek tego typu, kolejne budowane są w Chinach. Polska elektrownia jądrowa będzie oparta o najnowsze doświadczenia firm Westinghouse i Bechtel wynikające w szczególności z budowy bloku jądrowego Vogtle 4, w którym wprowadzono udoskonalania względem uruchomionego wcześniej bloku nr 3. Prace inżynieryjne skupią się na dostosowaniu tego projektu do wymagań technicznych i prawnych obowiązujących w Europie oraz w Polsce.

- Tydzień temu liderzy amerykańskiego sektora cywilnej energetyki jądrowej – Westinghouse i Bechtel - zawiązały konsorcjum na potrzeby zaprojektowania i budowy pierwszej elektrowni jądrowej w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dwa dni później Polskie Elektronie Jądrowe otrzymały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji na Pomorzu. Dziś jesteśmy świadkami podpisania kontraktu na jej zaprojektowanie. Konsekwentne, planowe wypełnianie założonych harmonogramów, ale i zakres zawieranej dziś umowy są świadectwem naszej determinacji, by pierwszą w Polsce elektrownię jądrową zbudować w zakładanym terminie, w budżecie, z optymalnym wykorzystaniem polskiego przemysłu – powiedziała podczas podpisywania umowy Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce zaznaczył, że to jeden z najważniejszych kroków, które do tej pory podjęliśmy w amerykańsko-polskiej cywilnej współpracy nuklearnej.

- Gratuluję polskiemu rządowi i firmom zaangażowanym w ten projekt, zarówno ich wysiłków jak i zaangażowania, które doprowadziły nas do tego ważnego punktu – powiedział.

Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej, pierwszy reaktor elektrowni jądrowej na Pomorzu zacznie produkować energię elektryczną w 2033 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze