Praca sezonowa w Holandii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

2017-05-10 14:35

Holandia kojarzy się nie tylko z krajem używek, tulipanów i wiatraków, ale też przyjaznym dla Polaków rynkiem pracy sezonowej. Wyjaśniamy, ile można zarobić, wybierając się do Holandii do pracy na wakacje, jakich procedur należy dopełnić oraz jak długo można przebywać na holenderskim terytorium.

Jako obywatele UE możemy wjechać na terytorium Holandii, jedynie posiadając dowód osobisty, ale wzięcie ze sobą paszportu na pewno nie zaszkodzi. Zupełnie legalnie, bez żadnych zezwoleń, możemy przebywać w Niderlandach przez trzy miesiące. Jeśli chodzi o podjęcie zatrudnienia, okres ten wydłuża się do czterech miesięcy, ale, aby podjąć pracę, nawet sezonową, musimy się zarejestrować – bez tego podjęcie legalnej pracy jest niemożliwe.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Norwegii. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Po przyjeździe musimy udać się do urzędu gminy, który znajduje się w 18 holenderskich miastach, m.in. Amsterdamie, Rotterdamie, Hadze i Utrechcie. Aby się zarejestrować, musimy mieć przy sobie adres, pod którym będziemy przebywać w Holandii oraz dowód osobisty/paszport. Rejestracja trwa kilka minut, jest bezpłatna i daje nam status tzw. nierezydenta, czyli coś w rodzaju tymczasowego meldunku.

Co ważne, przy rejestracji automatycznie zostanie nam nadany numer BSN, wcześniej znany jako Sofinummer. Odpowiada on w pewnym zakresie naszemu PESEL-owi, umożliwia legalne podjęcie pracy. Uwaga! Kiedy chcemy zatrudnić się w Holandii, musimy posiadać holenderskie ubezpieczenie, nieważne, czy jesteśmy ubezpieczeni w Polsce.

ZOBACZ TEŻ: Praca sezonowa w Niemczech. Ile zarobisz i na jak długo możesz jechać

Kiedy już jesteśmy zorientowani w procedurach, warto rozejrzeć się za zatrudnieniem i zorientować, jakie są rynkowe stawki za pracę w danej profesji. W Holandii obowiązuje minimalna stawka za wykonywaną pracę, ale kwestia jej ustalania jest dość skomplikowana. Możemy dostać stawkę dzienną, tygodniową lub miesięczną, jej wysokość jest zależna od tego, ile mamy lat. Dla osoby pracującej sezonowo najważniejsza będzie zapewne dniówka, na jej podstawie zostanie ustalona ewentualna minimalna stawka godzinowa.

I tak, od 1 stycznia 2017 r., za dzień pracy zarobimy co najmniej, mając:

- 18 lat - 32,58 euro (137 zł)
- 19 lat - 37,60 euro (158 zł)
- 20 lat - 44,04 euro (185 zł)
- 21 lat - 51,92 euro (218 zł)
- 22 lata - 60,87 euro (256 zł)
- 23 i więcej lat - 71,61 euro (301 zł)

Oczywiście, jak już wskazaliśmy, są to stawki minimalne, a więc, jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć oferty z wyższym wynagrodzeniem. Według portalu wynagrodzenia.pl, zarobki w poszczególnych branżach wynoszą średnio:

- rolnictwo (pielęgnacja roślin, zbiory owoców czy pieczarek) – 9 euro (37,8 zł) za godzinę
- przemysł (linia produkcyjna, praca w magazynie) – 8,5-10 euro (35,7-42 zł) za godzinę
- budownictwo (wykończeniówka) – 13 euro (54,6 zł) za godzinę
- opieka nad dziećmi – 7 euro (29,4 zł) za godzinę
- praca biurowa – 8,5-10 euro (35,7-42 zł) za godzinę
- praca fizyczna (wykładanie towarów, rozładunek kontenerów) – 10 (42 zł) euro za godzinę

Źródła: haga.msz.gov.pl, wynagrodzenia.pl, pracazagranicaodzaraz.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze