Konsumpcja rosła jeszcze szybciej niż pod koniec 2021 r.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Konsumpcja rosła jeszcze szybciej niż pod koniec 2021 r.

Praca szuka Ukraińców. Sieci handlowe w Polsce mają oferty dla uchodźców

2022-03-14 12:54

Wojna na Ukrainie sprawiła, że w Polsce pojawiło się ponad milion uchodźców. Ukraińcy uciekający przed wojną do Polski mogą w naszym kraju znaleźć nie tylko dach nad głową, ale także mogą szybko znaleźć legalną pracę. Wiele ofert pracy przygotowały sieci handlowe. Na przykład Żabka oficjalnie komunikuje, że zatrudni uchodźców. Ruszyła już platforma z ofertami pracy. Nowych pracowników zatrudni także Lidl, który to wybrane ogłoszenia rekrutacyjne będzie publikować także w języku ukraińskim. Najniższe pensje brutto przekraczają kwotę 3 tys. zł.

Praca dla Ukraińców w sklepach i magazynach

Wojna na Ukrainie sprawia, że do Polski napływa ogromna fala uchodźców. Wielu z tych, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie, zostanie w Polsce na dłuższy czas. Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do obywateli Ukrainy. Sporo takich ofert dotyczy branży handlowej. Na przykład Żabka uruchomiła platformę praca.zabka.pl, która zawiera oferty pracy w firmie oraz we współpracujących z Żabką spółkach. Pracę oferują także franczyzobiorcy prowadzący ponad 8000 sklepów w całej Polsce. Ideą serwisu jest łączenie pracodawców z pracownikami, dlatego docelowo osoby zainteresowane podjęciem pracy będą mogły na niej zamieszczać swoje CV. Już widnieje tam sporo ofert. Szukając oferty, należy zaznaczyć, w jakim stopniu ktoś posługuje się językiem polskim. Zaznaczając stopień "początkujący", natychmiast wyświetlają się oferty pracy na stanowiskach: sprzedawca, dokładanie towaru, kierowca. 

Osoby, które nie znajdą odpowiedniego dla siebie stanowiska, będą mogły wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający standardowe informacje dotyczące doświadczenia czy umiejętności. Wówczas pracownicy call centre przeprowadzą rozmowę z kandydatami i postarają się dopasować odpowiednią do ich kwalifikacji oraz miejsca pobytu ofertę. W najbliższym czasie organizacja będzie również poszukiwała pracowników do należących do niej spółek Maczfit (pracownicy produkcyjni, transport) oraz Lite e-Commerce (kompletacja, transport). Infolinia: +48 532-771-022

Nie tylko Żabka szuka pracowników. Ofertę ma także Lidl. Sieć zamierza stworzyć 1500 nowych miejsc pracy, na które przeznaczy blisko 100 mln zł. Sieć szuka pracowników do sklepów, magazynów, centrali. Narodowość kandydatów nie ma znaczenia. Jak podkreśla sieć, liczą się wyłącznie kompetencje, wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Ale nie ma co ukrywać, że znajomość języka polskiego w Polsce jest bardzo ważna na każdym stanowisku pracy. W związku z tym firma  umożliwia m.in. Ukraińcom, naukę języka polskiego i pomoc w załatwieniu wszystkich formalności. Uruchomiono też infolinię pomocową dla pracowników z Ukrainy. Sieć zapewnia, że Ukraińcy, którzy na jakiś czas opuścili swoje stanowiska pracy, bo wyjechali na Ukrainę po swoje rodziny, nie stracą zatrudnienia. Bez problemu będą mieli możliwość powrotu do pracy w Polsce.  

Na jakie zarobki można liczyć w Lidlu? Od marca 2022 r. pracownicy sklepów Lidl będą zarabiać od 3750 zł brutto do 4600 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu – 3850 zł brutto do 4800 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 4100 zł brutto do 5050 zł brutto. Poziom wynagrodzenia jest każdorazowo definiowany w umowie o pracę. Natomiast w przypadku pensji załogi magazynów, po podwyżkach wyniesie ona od 4350 zł brutto do 4750 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 4550 zł brutto do 5000 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5100 zł brutto do 5500 zł brutto.

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Sonda
Robisz zakupy w Lidlu?
Najnowsze