Pracując w Niemczech, musisz wyrobić kartę podatków dochodowych (Lohnsteurkarte). Jest ona niezbędna przy obliczaniu podatku i składek na ubezpieczenie. Odebrać ją można w lokalnym biurze meldunkowym. Później karta wędruje do pracodawcy.
>>> Praca w Niemczech - jak się przygotować, jakie są oferty
Jej wyrobienie jest jednoznaczne ze zgłoszeniem się do niemieckiego systemu podatkowego.
Jak się rozliczać
Najniższa stopa podatkowa wynosi 16 proc. Opodatkowany jest nią roczny dochód powyżej 8004 euro dla osoby samotnej, 16 008 euro dla pary małżeńskiej. Wszystko, co zarobimy poniżej tej kwoty, jest nieopodatkowane. Dlatego warto pod koniec roku podatkowego rozliczyć się z niemieckim fiskusem - można wtedy liczyć na zwrot podatku. Najwyższy próg podatkowy wynosi 39 procent.
Ubezpieczenie to obowiązek
W Niemczech odprowadzanie składek jest obowiązkowe. Wyłączeni są jedynie pracownicy, którzy zarabiają poniżej 400 euro miesięcznie albo przepracują mniej niż 50 dni w roku. Wszystkie składki podzielone są po połowie między pracodawcę i zatrudnionego. Pracownik musi oddać 20 proc. pensji. Jest to potrącane bezpośrednio z wypłaty.
>>> Chcesz otrzymywać informacje o pracy w Niemczech? Dopisz się do newslettera SE.pl
Prowadzący działalność gospodarczą muszą rozliczać się samodzielnie. Przed wyjazdem wyróbmy też kartę EKUZ w polskim NFZ, dzięki której będziemy mogli korzystać z opieki zdrowotnej.
Aktualne przepisy oraz ważne informacje dotyczącego rynku pracy znajdziesz na stronie internetowej ambasady Niemiec www.warschau.diplo.de