Do tej pory legalne zatrudnienie mogły znaleźć tu wyłącznie osoby posiadające wysokie kwalifikacje zawodowe, potwierdzone dyplomem i egzaminem z języka niemieckiego (najczęściej byli to architekci czy inżynierowie albo osoby, które otrzymały zezwolenie na pobyt i otworzyły w Niemczech własną działalność gospodarczą).
>>> Praca w Niemczech - jak się przygotować, jakie są oferty
Od maja 2011 roku niemiecki rynek pracy bez żadnych ograniczeń stanie przed Polakami otworem.
Spore zapotrzebowanie
Ze względu na spadające bezrobocie oraz starzejące się społeczeństwo, Niemcy będą potrzebowali coraz więcej rąk do pracy. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 15 lat potrzebnych będzie nawet 2-3 miliony zagranicznych pracowników. Niemiecka gospodarka potrzebuje ludzi w:
* gastronomii,
* hotelarstwie,
* domach opieki (opieka nad starszymi, pielęgniarki),
* przemyśle elektrotechnicznym (inżynierowie, linie produkcyjne),
* budowlance (murarze, dekarze itd.).
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Zanim dostaniesz wymarzone stanowisko, czeka cię jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli przyszły pracodawca jest Polakiem, to prawdopodobnie odbędzie się ona w języku polskim, jednak w zdecydowanej większości przypadków rozmowa jest prowadzona w języku niemieckim.
Podszkol język
Warto więc wcześniej się do niej przygotować. Nawet jeżeli dobrze znasz niemiecki, to i tak naucz się odpowiednich słówek oraz wyrażeń.
Bądź punktualny
W Niemczech spóźnienia nie są tolerowane, dlatego musisz stawić się na czas!
Ubierz się skromnie
Włóż skromne, ale eleganckie ubranie, przestudiuj też informacje na temat firmy, w której chcesz pracować, bo mogą paść pytania na ten temat.
Nie krępuj się
Sprawiaj wrażenie pewnego siebie, podkreśl swoje zalety, odpowiadaj szybko i zdecydowanie - taka postawa jest mile widziana.
Przygotuj CV
Równie ważne jak przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, jest dobre CV (Lebenslauf) oraz list motywacyjny. Jeśli nie znasz zbyt dobrze niemieckiego, poproś o ich napisanie kogoś, kto ma już doświadczenie w szukaniu pracy na rynku niemieckim. Możesz zrobić to samodzielnie. Gotowe wzory znajdziesz w Internecie, np. na stronie http://monster.de.
Już jutro II odcinek cyklu.