Upał w Polsce

i

Autor: Canva, www.imgw.pl

Prawo pracy

Praca w upał. Czego nie może żądać pracodawca?

2024-09-06 6:01

W przepisach prawa pracy występuje pewna luka dotycząca ograniczeń dla wykonywania obowiązków w czasie upału. Nie oznacza to jednak, że żadnych limitów nie ma. Pewne normy prawne obowiązują „nie wprost” tzn. w rozporządzeniach.

Praca w upał – na co musi zwrócić uwagę pracodawca?

Maksymalną temperaturę w miejscu pracy można odczytać jedynie „nie wprost”, Kodeks pracy nie rozstrzyga tej kwestii jednoznacznie.

§ 4 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia darmowych napojów, jeśli temperatura przekracza 28 stopni.

Z jednej strony, pracodawca nie może nie dostarczyć napojów jeśli temperatura jest wyższa niż 28 stopni, z drugiej strony ta wartość może być traktowana jako punkt odniesienia przy ustalaniu maksymalnej dopuszczalnej temperatury.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, zatrudnieni młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65%.

Zgodnie z art. 207. Kodeksu pracy:

"pracodawca jest obowiązany (…) reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy"

Powyższy przepis oznacza, że pracodawca musi dostosować warunki, jeśli temperatura jest wysoka. Ignorowanie niebezpieczeństwa związanego z pracą w upał mogłoby być potraktowane jako naruszenie przepisów BHP.

Brakuje regulacji prawnych dotyczących pracy w upał

Pracujemy nad zmianą przepisów regulujących pracę w czasie upałów – poinformowała pod koniec lipca szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przekazała, że wśród proponowanych rozwiązań są m.in. zainstalowanie klimatyzacji, skrócenie czasu pracy lub przerwy na schłodzenie się.

Obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca. Ustalona za to jest jej minimalna wysokość, zależna od wykonywanej pracy. W ocenie ministerstwa pracy obecne przepisy nie chronią pracowników w wystarczającym stopniu.

Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że w związku ze zmianami klimatycznymi upały stają się codziennością. Według niej praca w warunkach upałów, która nie jest dobrze zorganizowana, może zagrażać życiu i zdrowiu pracownika.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?
Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze